Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Schetyna: W MSZ zabrakło komunikacji

0
Podziel się

Trwa spór, kto zawinił w sprawie tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej.

Schetyna: W MSZ zabrakło komunikacji
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDKguqzV

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna uważa, że w sprawie zamiany tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej nie można mówić o błędzie Ministerstwa Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych, ale na pewno o braku elementarnej komunikacji.

Schetyna pytany, czy w sprawie zmiany tablicy był błąd MSZ, powiedział: - _ Myślę, że nie było błędu,ale był brak elementarnej komunikacji, nie było refleksu po zamontowaniu tablicy, przede wszystkim nie było wiedzy, jak strona rosyjska reaguje na umieszczenie tej tablicy _ - powiedział marszałek w środę dziennikarzom w Sejmie.

Zdaniem Schetyny ta sprawa powinna być lekcją dla wszystkich. _ - Mam nadzieję, że napis na tablicy przyszłej w tym miejscu będzie uzgodniony przez stronę polską i rosyjską i akceptowany również przez rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej i będziemy mogli mówić o tym, że ta tablica i napis podkreśla i szanuje pamięć ludzi, którzy tam zginęli _ - dodał.

bDKguqzX

Schetyna powiedział, że sprawa zmiany tablic została zamknięta przez bardzo symboliczny gest prezydentów Polski i Rosji, którzy 11 kwietnia złożyli kwiaty i zapalili znicze pod brzozą, w której utkwił fragment samolotu Tu-154M.

_ - To symbol i uważam, że dobrze pokazujący wspólną chęć prezydentów obu krajów, żeby ta sprawa została pokazana i przedstawiona w sposób absolutnie obiektywny i oczekiwany przez oba kraje _ - podkreślił.

Przeczytaj dalej o konflikcie Kancelarii Prezydenta i MSZ

bDKguqAd

_ Rz _ podała w środę, że Kancelaria Prezydenta krytykuje MSZ za to, że nie ostrzegło jej, iż Rosjanie mogą zdjąć tablicę na miejscu katastrofy Tu-154M. Gazeta przytacza wypowiedź prezydenckiego doradcy Tomasza Nałęcza: _ Być może w stercie materiałów, które dostarczył MSZ, gdzieś petitem było wspomniane, że istnieje kłopot z tablicami, ale przecież nie tak informuje się prezydenta o istotnej sprawie _.

W reakcji na tę publikację wiceszef MSZ Henryk Litwin wystąpił na wspólnej konferencji z Nałęczem, gdzie zapewnił, że współpraca jego resortu i Kancelarii Prezydenta jest bardzo dobra. Z kolei Nałęcz podkreślił, że wizyta prezydenta Komorowskiego w Katyniu i Smoleńsku 11 kwietnia była bardzo ważna, _ zwłaszcza, że realizowana w trudnych warunkach _. _ I myślę, że w tym kontekście mówienie o jakichś napięciach czy konflikcie między Kancelarią a MSZ nie powinno mieć miejsca _ - powiedział.

O zmianie przez Rosjan tablicy na kamieniu upamiętniającym w Smoleńsku katastrofę polskiego samolotu opinia publiczna dowiedziała się w przeddzień pierwszej rocznicy tragedii. Władze obwodu smoleńskiego decyzję motywowały koniecznością zmiany tablicy na nową, w języku rosyjskim i polskim.

Na nowej dwujęzycznej tablicy znajduje się napis: _ Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku _. Poprzednia tablica informowała tylko po polsku, że ofiary katastrofy zginęły _ w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach Wojska Polskiego w 1940 r. _

bDKguqAe
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t134727.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/msz;popelnil;bledy;w;sprawie;tablicy,82,0,813650.html) MSZ popełnił błędy w sprawie tablicy? Zdaniem Bartosza Arłukowicza z SLD polski resort spraw zagranicznych popełnił "grzech zaniechania".
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t137177.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kloca;sie;o;tablice;w;smolensku;rzad;twierdzi;ze;to;nie;jego;sprawa,65,0,813121.html) Kłócą się o tablicę w Smoleńsku. Rząd twierdzi, że to nie jego sprawa Opozycja: To konsekwencja błędów i zaniechań Tuska. Rząd prezentuje wizję słodkiego nic nierobienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t97558.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komorowski;u;miedwiediewa;zapyta;o;tablice,215,0,809943.html) Komorowski u Miedwiediewa. Zapyta o tablicę? Prezydenci Polski i Rosji spotkają się w Katyniu. Wizyta przebiega w cieniu skandalu z zamianą tablic w Smoleńsku.
bDKguqAy
Źródło:
KOMENTARZE
(0)