Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sikorski: Błędy żołnierzy nie są polityczne

0
Podziel się:

Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział dziś, że cieszy się z wyroku uniewinniającego żołnierzy oskarżonych o zbrodnię wojenną w Afganistanie.

Sikorski: Błędy żołnierzy nie są polityczne
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział w środę, że cieszy się z wyroku uniewinniającego żołnierzy oskarżonych o zbrodnię wojenną w Afganistanie. Zapewnił też, że Polska nie zapomina o bólu afgańskich rodzin, których bliscy zginęli w wyniku ostrzału Nangar Khel.

Wojskowy Sąd Okręgowyuniewinnił dziś wszystkich siedmiu żołnierzy oskarżonych o zbrodnię wojenną w Nangar Khel. Uznał, że brak danych, by w Nangar Khel doszło do zbrodni wojennej oraz brak dowodów, by żołnierze popełnili zarzucaną im zbrodnię. Wyrok jest nieprawomocny.

_ - Mam nadzieję, że nie będzie powodów do takich procesów, ale mam też nadzieję, że nie będzie grania błędami żołnierzy w celach politycznych, bo zdaje się, że z tym mieliśmy tutaj też do czynienia u samego zarania tej sprawy _ - powiedział dziennikarzom w Sikorski. Pytany, kto grał politycznie, Sikorski odparł: _ - To proszę sprawdzić historię tej sprawy _.

Szef MSZ podkreślił także, że w wypowiedziach medialnych wielokrotnie prosił sąd o wyrozumiałość dla tej _ sytuacji wojennej _, której - jego zdaniem - _ może nie zrozumieć ktoś, kto nie był na wojnie _. _ Cieszę się, że sąd przychylił się do tego stanowiska i przynajmniej w tej pierwszej instancji żołnierzy uniewinnił _ - zaznaczył Sikorski.

Jak dodał, ten wyrok nie oznacza, że Polska zapomniała o bólu i stratach tych afgańskich rodzin, których bliscy zginęli w wyniku ostrzału wioski Nangar Khel w sierpniu 2007 r.

_ Na wojnie zdarzają się błędy, zawsze się zdarzały, ale dzisiaj możemy mieć satysfakcję, że to nie oznacza, iż Polscy żołnierzy byli winni zbrodni. Powinniśmy mieć do tych spraw wyważony stosunek, bo jeśli chcemy, aby wojsko polskie było skuteczne, to nie możemy mu wiązać rąk ani narażać żołnierzy na nadmierne konsekwencje wtedy, gdy zdarzają się nieuniknione błędy _ - zaznaczył Sikorski.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t140605.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/amerykanom;takie;rzeczy;zdarzaja;sie;kilka;razy;w;miesiacu,250,0,842490.html) "Amerykanom takie rzeczy zdarzają się kilka razy w miesiącu" Bogdan Klich liczy na uniewinnienie żołnierzy z 18 batalionu z Bielska-Białej. Dziś wyrok.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t98707.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gdyby;wrocili;w;trumnach;mieliby;pogrzeb;z;honorami,149,0,838293.html) "Gdyby wrócili w trumnach, mieliby pogrzeb z honorami" 1 czerwca poznamy wyrok w sprawie wydarzeń w afgańskiej wiosce ostrzelanej przez polskich żołnierzy. Oskarżeni chcą uniewinnienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t140637.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jest;wyrok;w;sprawie;zolnierzy;z;nangar;khel,178,0,842674.html) Jest wyrok w sprawie żołnierzy z Nangar Khel Oskarżano ich o zabicie afgańskich cywilów i złamanie międzynarodowych konwencji. Sikorski: _ Rzeczpospolita dba o swoich obrońców _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)