Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski o żołnierzach: wspierają stabilność

0
Podziel się:

Minister rozmawiał z Władzami Bośni i Hercegowiny oraz szefową unijnej dyplomacji Cathrine Ashton.

Sikorski o żołnierzach: wspierają stabilność
(PAP/Paweł Supernak)

Minister Spraw Zagranicznych spotkał się wczoraj z żołnierzami stacjonującymi w ramach misji EUFOR w Bośni i Hercegowinie.

Radosław Sikorski rozmawiał też z władzami Bośni i Hercegowiny. Spotkał się też w Sarajewie z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton. - _ Dzisiaj możemy być dumni z tego, że Wojsko Polskie przyczynia się do stabilności w tej bardzo skomplikowanej sytuacji politycznej, w której nie zabliźniły się jeszcze wszystkie rany wojny w lat 90. _ - powiedział polskim dziennikarzom szef MSZ.

Polacy - podkreślił - sprawiają, że _ siły odśrodkowe, które chciałby znowu podzielić Bośnię nie zwyciężą _. Jak zaznaczył, próby przeprowadzenia referendum w BiH postrzega jako chęć podminowania integralności tego kraju. - _ To jest nie do przyjęcia. Kontynuowanie takich prób w przyszłości może skończyć się sankcjami, dla tych, którzy tego próbują _ - ostrzegł.

Chodzi o referendum, jakie prezydent wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny Republiki Serbskiej Milorad Dodik zamierzał przeprowadzić w czerwcu w sprawie obowiązywania na swym terytorium centralnego sądownictwa.

Władze Republiki Serbskiej twierdzą, że utworzony przez wspólnotę międzynarodową w 2002 roku sąd rozpatrujący sprawy zbrodni wojennych i przestępczości zorganizowanej w BiH skazał dziesięć razy więcej Serbów niż przedstawicieli innych grup etnicznych i był uprzedzony do bośniackich Serbów.

Tymczasem wczoraj Dodik na wspólnej konferencji prasowej z Ashton w Banja Luce zapowiedział, że zwróci się do parlamentu Serbów bośniackich o odwołanie referendum. Podkreślił, że otrzymał od szefowej unijnej dyplomacji zapewnienie zajęcia się obawami Serbów bośniackich, dotyczącymi systemu sądownictwa w Bośni i Hercegowinie. Po ogłoszeniu przez Serbów rezygnacji z pomysłu Sikorski nie krył zadowolenia.

POSŁUCHAJ RADOSŁAWA SIKORSKIEGO:

(Źródło: IAR)

Od czasu wojny Bośnia i Hercegowina na mocy porozumienia z Dayton jest podzielona na dwie autonomiczne jednostki państwowe, połączone słabymi władzami centralnymi. Federacja muzułmańsko-chorwacka i Republika Serbska mają własnych prezydentów, parlamenty i rządy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t98707.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polscy;zolnierze;ranni;w;afganistanie,185,0,826809.html) Polscy żołnierze ranni w Afganistanie Do strzelaniny z rebeliantami doszło w centralnej części prowincji Ghazni w dystrykcie Qarabagh.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t90525.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/podwyzka;dla;zolnierzy;tak;sugeruja;poslowie,193,0,812737.html) Podwyżka dla żołnierzy? Tak sugerują posłowie Średnie uposażenie brutto w wojsku wynosiło w 2010 r. około 4 tys. zł. Generałowie dostają ponad 12 tys., oficerowie od 6,6-5 tys., a szeregowi - 2,6 tys. zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t98707.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/badaja;zolnierzy;by;rzadziej;chorowali,54,0,805174.html) Badają żołnierzy. By rzadziej chorowali Jeśli polscy żołnierze w Afganistanie mają kłopoty ze zdrowiem, najczęściej są to nieżyty górnych dróg oddechowych i urazy nabyte przy uprawianiu sportu.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)