Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sikorski: Polska będzie bronić praw chrześcijan

0
Podziel się:

Polska jest jednym z tych krajów, które nie boją się mówić, że chrześcijanie są dziś najbardziej prześladowaną religią na świecie - mówi Sikorski.

Sikorski: Polska będzie bronić praw chrześcijan
(PAP/Adam Warżawa)
bEKDBFOt

Polska jest jednym z tych krajów, które nie boją się mówić, że chrześcijanie są dziś najbardziej prześladowaną religią na świecie; będziemy bronić praw chrześcijan na tyle, na ile możemy - zapowiedział w środę minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

_ - Będziemy protestować, gdy to się dzieje, wymagać od państw, którym świadczymy chociażby pomoc rozwojową, będziemy nalegać, by Unia Europejska wpisała to do zadań europejskiej dyplomacji. Bo gdy ludzie są mordowani ze względu na ich wyznanie, to wiemy, czym to się kończy. Tam, gdzie nie ma wolności religii przeważnie nie ma też innej wolności _ - powiedział szef polskiej dyplomacji, pytany w TVN24 o treść depeszy gratulacyjnej premiera Donalda Tuska do papieża Franciszka.

Tusk napisał w niej m.in.: _ Pragnę jednocześnie zapewnić Ojca Świętego o woli i gotowości Polski do dalszego umacniania więzi i współpracy ze Stolicą Apostolską w obronie kultury chrześcijańskiej w Europie i na świecie _.

bEKDBFOv

Sikorski - na pytanie, co premier miał na myśli - odparł: _ - Polska jest razem z Włochami i bardzo nieliczną grupą państw jednym z tych krajów, który nie boi się mówić, że chrześcijanie są dziś najbardziej prześladowaną religią na świecie. I będziemy bronić praw chrześcijan na tyle, na ile możemy _.

Na uwagę - że lider RP Janusz Palikot krytykuje fakt, iż prezydent Bronisław Komorowski pojechał do Watykanu na inaugurację pontyfikatu - Sikorski odparł: _ Janusz Palikot jest osobistym wrogiem Pana Boga, więc w ogóle mnie to nie dziwi _.

Podkreślił, że uważa za rzecz oczywistą fakt, że polski prezydent był w kraju, z którym Polska jest zaprzyjaźniona. _ Natomiast proszę zauważyć, że ministrowie już bardzo wstrzemięźliwie _ - zaznaczył. Dodał także, że - jego zdaniem - niżsi rangą politycy _ powinni takie rzeczy robić na własny rachunek _.

Dopytywany, czy chodzi także o to, by nie epatować religijnością, odparł: _ Właśnie, że to jest sfera prywatności człowieka, a władza publiczna w Polsce musi być świecka _.

bEKDBFOB

Sikorski odniósł się także do innej niedawnej wypowiedzi premiera. W wywiadzie dla _ Gazety Wyborczej _ sprzed kilku dni Tusk powiedział m.in., iż ma _ głębokie przekonanie, że wiara w Boga, bycie członkiem Kościoła są dobre dla narodu, dla społeczeństwa _.

_ Myślę, że każdy z nas jest uprawniony do takich poglądów i co więcej - ja się z nimi zgadzam _ - skomentował minister. Pytany, jak się mają zatem czuć ateiści, odparł, że _ mają prawo do swojego poglądu _.

Na uwagę dziennikarki, że można odebrać słowa premiera tak, iż uważa za lepszych tych, którzy wierzą w Boga, odpowiedział: _ Nie. Powiedział, że religijność w ogóle i historyczna rola Kościoła w Polsce jest istotna _.

_ - Gdyby nie Kościół katolicki, to może byśmy tutaj w tej chwili nie rozmawiali po polsku, więc, tak jak premier, przestrzegałbym przed takimi szarżami wojny kulturowej _ - wskazał minister.

bEKDBFOC
Czytaj więcej w Money.pl
"To jest nasza przewaga nad innymi krajami" Klub PSL będzie głosował za przyjęciem informacji szefa MSZ o priorytetach dyplomacji w 2013 roku - poinformował podczas debaty w Sejmie poseł Stanisław Żelichowski.
Połowa Polaków oczekuje zmian w Kościele Według CBOS reformatorskie oczekiwania Polaków wobec nowego papieża są obecnie zdecydowanie większe niż wówczas, gdy swój pontyfikat rozpoczynał Benedykt XVI.
Papież Franciszek zaskakuje wiernych. Zobacz, czym Jorge Mario Bergoglio jako pierwszy papież przyjął imię na cześć św. Franciszka z Asyżu, zwanego też Biedaczyną z Asyżu.
bEKDBFOW
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)