Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sikorski: USA mogły pomóc Żydom w 43. roku

0
Podziel się:

Minister Spraw Zagranicznych odcina się Amerykanom za pretensje w sprawie reprywatyzacji.

Sikorski: USA mogły pomóc Żydom w 43. roku
(PAP/Radek Pietruszka)

Szef MSZ Radosław Sikorski uważa, że USA mogły pomóc polskim Żydom w czasie wojny, a obecną interwencję władz USA w sprawie przywrócenia prywatnego mienia żydowskiego ocenia jako _ cokolwiek spóźnioną _.

Rząd USA wyraził wczoraj_ rozczarowanie _ wstrzymaniem przez Polskę uchwalenia tzw. ustawy reprywatyzacyjnej.Specjalny doradca sekretarza stanu ds. Holocaustu Stuart Eizenstat wezwał też - w imieniu rządu USA - rząd polski do restytucji prywatnego mienia żydowskiego, choćby w formie rekompensat rozłożonych w czasie.

_ - Jeśli Stany Zjednoczone chciały coś zrobić dla polskich Żydów, to dobrym momentem były lata 1943-44, gdy większość z nich jeszcze żyła i gdy ustami Jana Karskiego Polska o to błagała. Teraz ta interwencja jest cokolwiek spóźniona _ - powiedział w dziś Sikorski w radiowej _ Trójce _. Wymienił w tym kontekście _ chociażby _ możliwość zbombardowania torów kolejowych wiodących do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Sikorski dodał, że _ reprywatyzacja ma w Polsce miejsce poprzez sądy, gdzie obywatele różnych narodowości i wyznań odzyskują swoje mienie _, a _ Polska szczodrze zwróciła mienie komunalne gminom żydowskim _. Dodał, że Polska nie dyskryminuje ze względu na narodowość i wyznanie.

Szef MSZ zapowiedział, że w dziś resort opublikuje umowę z lat 60., _ na mocy której Stany Zjednoczone zrzekły się prawa do reprezentowania w tego typu sprawach swoich obywateli i wzięły na siebie obowiązek dystrybuowania tych wielomilionowych odszokodwań, które Polska wtedy wypłaciła Stanom Zjednoczonym _.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Skarbu Państwa ogłosiło, że projekt ustawy o tzw. świadczeniach dla obywateli polskich, którym w PRL zabrano ich majątek, jest przygotowany, ale ze względu na globalny kryzys finansowy oraz duże obciążenia finansowe wynikające z tej ustawy, _ w obecnej sytuacji ekonomicznej projekt ustawy nie może być przeprowadzony _.

Premier Donald Tusk powiedział, że bierze na siebie odpowiedzialność za decyzję o zatrzymaniu na razie sprawy ustawy reprywatyzacyjnej. Zapewnił, że w sprzyjającym okresie rząd przekaże projekt tej ustawy do Sejmu.

Projekt przewidywał wypłatę świadczeń pieniężnych dla dawnych właścicieli (którzy byli obywatelami Polski w chwili utraty mienia) lub ich spadkobierców. Zgodnie z założeniami mieli oni występować do wojewodów, którzy wydawaliby decyzje o prawie do zadośćuczynienia i wartości danego majątku. Wysokość świadczeń zależałaby od podzielenia przeznaczonej na ten cel kwoty ok. 20 mld zł przez ogólną wartość przejętego mienia, wynikającą z decyzji wojewodów. Projekt nie przewidywał restytucji mienia w naturze, przez co był krytykowany przez ograbionych w PRL właścicieli. Podkreślali oni wielokrotnie, że przejęte przez państwo zespoły dworsko-parkowe często popadają w ruinę.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t135310.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;rozczarowane;polska;chodzi;o;zydow,123,0,795259.html) USA rozczarowane Polską. Chodzi o Żydów Radosław Sikorski broni polityki rządu. Uważa, że oddaliśmy już dużo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t80037.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sikorski;chce;paktu;dla;afganistanu,193,0,766913.html) Sikorski chce paktu dla Afganistanu Szef MSZ uważa, że na rzecz stabilizacji regionu powinny działać też Rosja i Iran.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)