Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
unijna dyplomacja
01.08.2011 07:42

Sikorski zastępuje Ashton w Pakistanie

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozpoczął dziś wizytę w Pakistanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozpoczął dziś wizytę w Pakistanie, gdzie część rozmów z przedstawicielami władz przeprowadzi w imieniu szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, reprezentując Unię Europejską.

Polska sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie UE. Wizyta Sikorskiego jest kolejnym po Indiach przykładem jego zastępstwa uzgodnionego z Ashton. Polska jest pierwszym krajem wcielającym w życie ten rodzaj współpracy, która ma odciążyć szefową unijnej dyplomacji z części obowiązków.

W przyszłości mają ją kontynuować szefowie dyplomacji kolejnych państw pełniących rotacyjną prezydencję. Wcześniej Sikorski zastąpił Ashton przewodnicząc w Brukseli radzie partnerstwa UE-Kazachstan.

_ Unijny _ program rozmów ministra w Islamabadzie obejmuje współpracę w dziedzinie politycznej, bezpieczeństwa, handlu oraz dialog w sprawie praw człowieka. Kwestiom UE poświęcona będzie druga część rozmów plenarnych pod przewodnictwem Sikorskiego i szefowej pakistańskiej dyplomacji Hiny Rabbani Khar.

Ponadto wieczorem Sikorski spotka się z szefami misji dyplomatycznych krajów UE akredytowanymi w Islamabadzie; w spotkaniu weźmie również udział Hina Rabbani Khar.

Polsko-pakistańskie rozmowy bilaterane mają obejmować m.in. zacieśnianie współpracy politycznej oraz współpracę gospodarczą. Obecnie polska wymiana handlowa z Pakistanem odbywa się głównie dzięki aktywności małych i średnich firm oraz działalności na miejscu PGNiG, które zaangażowane jest w poszukiwanie surowców energetycznych.

Ponadto minister ma naciskać na podpisanie przez Pakistan umowy o pomocy prawnej, co ma pozwolić na ściganie sprawców zabójstwa w 2009 r. porwanego przez talibów polskiego geologa, Piotra Stańczaka. Pod koniec czerwca z powodu braku odpowiedzi Pakistanu na sześć wniosków o pomoc prawną warszawska prokuratura zawiesiła śledztwo w sprawie zabójstwa. Warszawa wyraziła wówczas głębokie rozczarowanie postawą Islamabadu, podając że strona pakistańska fakt nieudzielenia dotąd Polsce pomocy prawnej argumentuje m.in. brakiem umowy pomiędzy Polską a Pakistanem o wzajemnej pomocy prawnej.

Poza szefową pakistańskiej dyplomacji, Sikorski ma się spotkać w Islamabadzie także z prezydentem Asifem Alim Zardarim i premierem Yusufem Razą Gilanim.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t80037.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/sikorski;zastapi;ashton;w;relacjach;z;afryka;polnocna,136,0,823688.html) Zastąpi Ashton w kontaktach z Afryką Płn. -_ Polskie doświadczenia w udanej transformacji są inspiracją dla krajów północnej Afryki i cieszę się, że to jest docenione _ - powiedział polski minister spraw zagranicznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t74592.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/radoslaw;sikorski;narazil;sie;pis;przez;wpis;o;powstaniu;warszawskim,223,0,883935.html) Minister znowu naraził się PiS. Na Twitterze - _ Nazywanie Powstania Warszawskiego narodową katastrofą uważamy za niedopuszczalne, zwłaszcza w przededniu kolejnej rocznicy jego wybuchu _ - oświadczyli radni klubu PiS w radzie Warszawy.
Tagi: unijna dyplomacja, sikorski, pakistan, ashton, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz