Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

SLD chce nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu

0
Podziel się

Według szefa Sojuszu Leszka Millera, odpowiedzialność za poniedziałkowe zajścia ponosi m.in. szef MSW.

SLD chce nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEqZOWOJ

SLD chce nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu w związku z incydentami, do których doszło podczas Święta Niepodległości w Warszawie. Klub Sojuszu złożył we wtorek w Sejmie wniosek w tej sprawie.

Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk (PO) powiedział, że wnioskiem Sojuszu o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia zajmie się Prezydium Sejmu na najbliższym posiedzeniu, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Zdaniem wiceszefa klubu Platformy Andrzeja Biernata, obecnie nie ma potrzeby podejmowania tego typu działań. - _ Najpierw policja musi dokończyć dzieła, czyli zakończyć dochodzenie, wyłapać łobuzów, którzy zniszczyli całe to wczorajsze święto, dopiero wtedy jest jakiś materiał do oceny. Dzisiaj mamy tylko przekazy medialne i nic więcej - nie mamy faktów, nie wiemy, kto za tym stoi, kto był reżyserem, kto scenografem, a kto wykonawcą _ - zaznaczył Biernat. Jak dodał, o jakiejkolwiek debacie w Sejmie można myśleć dopiero po zakończeniu pracy przez policję.

bEqZOWOL

Szef MSW mówił we wtorek rano, że trwają obecnie analizy tego, czy czas reakcji policji na poniedziałkowe zajścia w trakcie Marszu Niepodległości był _ adekwatny _. - _ Gdy okaże się, że ktoś czegoś nie dopełnił lub za późno interweniował, trzeba będzie wyciągnąć konsekwencje - także personalne _ - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz w RMF FM.

Według szefa Sojuszu Leszka Millera odpowiedzialność za poniedziałkowe zajścia ponosi m.in. szef MSW. - _ Oczekujemy decyzji od prezesa Rady Ministrów i to nie tylko dotyczących MSW, ale także Komendy Głównej Policji _ - dodał.

_ - Po raz kolejny w obchodach Święta Niepodległości doszło do gorszących zajść, burd, chuligańskich ekscesów. Po raz kolejny siły policyjne nie były właściwie dowodzone i po kolejny SLD reaguje, wiedząc, że jeśli będzie obojętny, to obojętność pada pierwszą ofiarą _ - mówił szef SLD na wtorkowej konferencji prasowej.

Klub Sojuszu złożył we wtorek u marszałek Ewy Kopacz wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu w związku z poniedziałkowymi zajściami. - _ Rząd przedstawiłby tam informację o przebiegu zajść, o gotowości właściwych struktur państwa do reagowania w podobnych sytuacjach i o wszystkich możliwych wnioskach jakie należy wyciągnąć. Nie można tolerować sytuacji, że systematycznie każdego 11 listopada Warszawa staje się terenem bijatyk, ekscesów, chuligańskich zajść. Nie można tolerować też słabości naszego państwa _ - podkreślił lider Sojuszu.

bEqZOWOR

Jak dodał, _ Sejm powinien dowiedzieć się, dlaczego po raz kolejny dochodzi do gorszących scen na terenie Warszawy i dlaczego po raz kolejny policja jest źle dowodzona _. _ Żołnierze i policjanci mają święte prawo do dobrego dowodzenia. Po raz kolejny widzimy, że tak nie jest. Pozostawienie właściwie bez ochrony ambasady Federacji Rosyjskiej jest przykładem niefrasobliwości, niedołęstwa i nieprofesjonalizmu _ - wskazał Miller.

Wyraził przy tym pogląd, że _ nacjonaliści atakując ambasadę rosyjską, zrobili wielką szkodę naszemu krajowi _. Według niego efektem incydentów będzie to, że do Polski przylgnie etykieta państwa, które nie jest w stanie chronić placówek dyplomatycznych.

Miller przypomniał, że w poniedziałek w stolicy policja nie po raz pierwszy nie poradziła sobie podczas interwencji. - _ Kilka tygodni temu mieliśmy do czynienia z niedołężną interwencją na plaży w Gdyni (chodzi o sierpniową bójkę kibiców Ruchu Chorzów z grupą meksykańskich marynarzy - PAP). Wtedy również odezwały się głosy, żeby nauczyć policję interwencji w takich sprawach i postępowania zarówno przedstawicieli MSW, jak i Komendy Głównej Policji. Skończyło się na nic nieznaczących sankcjach. Teraz, jeżeli się znowu skończy na nic nieznaczących sankcjach, to w przyszłym roku będzie jeszcze gorzej _ - uważa Miller.

SLD pracuje też nad projektem nowelizacji ustawy o zgromadzeniach, która miałaby wprowadzić całkowity zakaz zakrywania twarzy podczas zgromadzeń. _ Oprócz debaty na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu (...) powinniśmy porozmawiać o zmianach ustawowych _ - powiedział rzecznik SLD Dariusz Joński. Projekt ma trafić do Sejmu jeszcze w tym tygodniu.

bEqZOWOS

Podczas poniedziałkowego _ Marszu Niepodległości _ w Warszawie doszło do starć z policją. Zatrzymano co najmniej 30 osób. 7 policjantów zostało rannych. Marsz zorganizowany przez środowiska narodowe - na żądanie policji - został rozwiązany przez ratusz.

Do zamieszek doszło m.in. przed squatami przy ul. Skorupki i ul. Wilczej oraz w okolicach ambasady Federacji Rosyjskiej, gdzie stanęła w ogniu budka policji ochraniającej budynek. Atakowano też dziennikarzy.

Czytaj więcej w Money.pl

bEqZOWPm
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)