Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Smoleńsk nie zmienił stosunku do Rosjan

0
Podziel się:

Rok temu sympatię do Rosjan deklarowało 34 procent ankietowanych, teraz 32 procent.

Smoleńsk nie zmienił stosunku do Rosjan
(gudmd.haralds/CC/Flickr)

Największą sympatią cieszą się w Polsce Czesi i Słowacy, wynika z sondażu CBOS. Według badania niechęć przeważa w stosunku do Rumunów, Arabów i Romów.

CBOS zwraca uwagę, że w porównaniu z badaniem sprzed roku tylko nieznacznie zmieniło się nastawienie badanych do Rosjan. W świetle katastrofy smoleńskiej ośrodek uznaje taki wynik za _ zastanawiający _.

W 2011 roku sympatię do Rosjan deklarowało 32 procent ankietowanych, a rok wcześniej - 34 procent Natomiast niechęć wobec naszych wschodnich sąsiadów w tym roku odczuwało 34 procent respondentów, zaś w ubiegłym - 31 procent.

W porównaniu z poprzednim badaniem stosunek do większości narodów zmienił się w granicach błędu statystycznego. Wyjątkiem są uczucia w stosunku do Anglików, Francuzów, Irlandczyków i Litwinów - sympatię wobec tych nacji w tym roku deklarowało po 6 punktów procentowych mniej badanych niż w roku minionym.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t97545.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowskiemu;i;tuskowi;ufamy;najbardziej,119,0,759927.html) Komorowskiemu i Tuskowi ufamy najbardziej
Czechów lubi 51 procent badanych przez CBOS, a nie lubi - 12 procent. Słowaków darzy sympatią 49 procent respondentów, nie lubi ich - 11 procent.

Na dalszych miejscach w rankingu lubianych narodów plasują się: Hiszpanie i Włosi - po 47 procent deklaracji sympatii oraz odpowiednio 9 i 13 procent niechęci; Węgrzy - lubi ich 46 procent, przeciwnego zdania jest 12 procent; Francuzi i Holendrzy - darzy ich sympatią po 45 procent badanych, a niechęcią - odpowiednio - 14 i 11 procent.

Nieco mniej ankietowani przez CBOS lubią Anglików - 44 procent sympatii i 16 procent niechęci; Amerykanów - 43 procent badanych ich lubi, a 19 procent nie; Greków - 43 procent sympatii oraz 14 procent niechęci.

W stosunku do Niemców sympatię odczuwa 38 proc. respondentów, ale niechęć już 27 procent badanych.

Nieznacznie częściej sympatia przeważała nad niechęcią w stosunku do Białorusinów i Chińczyków - po 31 procent sympatii; Wietnamczyków (30 procent); Ormian oraz Serbów - po 28 procent.

Wobec Żydów pada tyle samo deklaracji sympatii co niechęci - po 31 procent.

Niechęć przeważa natomiast nad sympatią w stosunku do: Rumunów - lubi ich 24 procent respondentów, a nie lubi - 40 procent; Arabów - odpowiednio 23 i 42 procent oraz Romów - sympatię do nich odczuwa 22 procent badanych, a niechęć - 49 procent.

CBOS przeprowadził badanie w dniach 5-12 stycznia 2011 roku na 989-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj w Money.pl

wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)