Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa smoleńska
31.10.2012 09:58

Smoleńsk ważniejszy nawet od huraganu

Publikacja o wykryciu śladów materiałów wybuchowych w szczątkach Tu-154, otworzyła stare rany - pisze dziś zachodnia prasa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV)

Publikacja o wykryciu śladów materiałów wybuchowych w szczątkach polskiego Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem, otworzyła stare rany i zepchnęła relacje między rządem a opozycją na rekordowo niski poziom - pisze dziś zachodnia prasa.

_ New York Times _ ocenia, że artykuł _ Rzeczpospolitej _ ożywił podejrzenia niektórych środowisk w Polsce, według których katastrofa z 2010 roku nie była wypadkiem. Nowojorski dziennik odnotowuje zarówno publikację _ Rz _ i reakcje polityczne, jak i stanowisko wojskowej prokuratury.

Doniesienia o znalezieniu śladów materiałów wybuchowych _ zdominowały przez cały dzień serwisy informacyjne w Polsce, wypierając informacje na temat huraganu, który uderzył we Wschodnie Wybrzeże USA _ - odnotowuje _ NYT _.

I choć później _ Rzeczpospolita _ częściowo - jak pisze _ NYT _ - wycofała w internecie swe twierdzenia, to prawdopodobne wydaje się, że w konsekwencji _ wzrośnie nieufność wobec oficjalnego śledztwa na temat przyczyn katastrofy _.

_ NYT _ przypomina, że teorie spiskowe powstawały niemal natychmiast po katastrofie pod Smoleńskiem. _ Te podejrzenia nigdy nie zostały rozwiane, a zyskały nowe życie w ostatni weekend po najprawdopodobniej samobójczej śmierci _ świadka, technika pokładowego Jaka-40 - podkreśla.

Brytyjski _ Financial Times _ zaznacza w środę, że artykuł _ Rzeczpospolitej _ pogrążył jeszcze bardziej relacje między rządem a opozycją, pod przewodnictwem brata zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Odnotowując słowa Jarosława Kaczyńskiego o _ niesłychanej zbrodni _, _ FT _ przewiduje jednak, że może na tym skorzystać premier Donald Tusk, który znów zyska możliwość, by swego politycznego rywala przedstawić jako _ niebezpiecznego radykała _. Wczorajsze wydarzenia odwracają też uwagę od _ nieudolności oficjalnych czynników w delikatnej kwestii pochówku ofiar katastrofy _ smoleńskiej - konkluduje dziennik.

_ Washington Post _ w relacji za agencją Associated Press podkreśla, że publikacja wznieciła oskarżenia ze strony opozycji i części rodzin ofiar, że katastrofa była w istocie zabójstwem. Zaznacza, że była to _ największa w Polsce od II wojny światowej tragedia, która głęboko podzieliła Polaków co do jej przyczyny _.

Także niemiecki tygodnik _ Spiegel online _, informując o artykule _ Rzeczpospolitej _ i dementi prokuratury wojskowej, zauważa, że 2,5 roku po katastrofie smoleńskiej nie ma końca spekulacjom o jej przyczynie.

Francuski _ Le Monde _ w swej relacji koncentruje się na stanowisku prokuratury wojskowej, które zapewniała, że na szczątkach tupolewa nie potwierdzono żadnych śladów materiałów wybuchowych.

_ - Polemika w Polsce z powodu znalezienia materiałów wybuchowych w samolocie Kaczyńskiego _ - tytułuje swoją relację hiszpański _ El Pais _ i jako źródło podaje doniesienia agencyjne. Dzienniki _ El Mundo _ i _ La Vanguardia _ cytują depeszę agencji EFE zatytułowaną: _ W polskim samolocie prezydenckim, który uległ katastrofie, znaleziono ślady materiałów wybuchowych _. Pierwszy z nich zaktualizował następnie te doniesienie o stanowiska wojskowej prokuratury i Tuska.

Czytaj więcej w Money.pl
Antoni Macierewicz oskarża i ujawnia Poseł PiS ogłosił, co było przyczyną katastrofy pod Smoleńskiem. A to jeszcze nie koniec.
Rosyjska gazeta ostro o Tupolewie. I o Polsce - _ Co się dzieje w państwie polskim, jeśli w ciągu jednego dnia najpierw utrzymuje się tam, że ich prezydent został wysadzony w powietrze, a wkrótce po tym - że była to wiadomość przedwczesna? _ - pyta rosyjska gazeta.
Drastyczne zdjęcia ze Smoleńska w prokuraturze Praska prokuratura zdecyduje, czy będzie śledztwo w tej sprawie.
Tagi: katastrofa smoleńska, tu-154, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz