Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Solidarna Polska chce komisji ds konstytucji

0
Podziel się:

Celem działania komisji byłaby ocena obowiązywania rozwiązań prawnych obowiązującej ustawy konstytucyjnej z dnia 2 kwietnia 1997 roku.

Solidarna Polska chce komisji ds konstytucji
(Bartosz KRUPA/East News)
bETCBHat

Powołanie sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw zmian ustrojowych państwa, która miałaby zająć się wprowadzeniem zmian w konstytucji tak, by usprawnić działanie instytucji państwowych - zakłada projekt uchwały przygotowany przez Solidarną Polskę.

Jak czytamy w projekcie, celem działania komisji byłaby _ ocena obowiązywania rozwiązań prawnych obowiązującej ustawy konstytucyjnej z dnia 2 kwietnia 1997 r. _, a także _ przygotowanie, w oparciu o przegląd i analizę obecnych przepisów prawa oraz orzecznictwa w zakresie obowiązującej Konstytucji RP, tez dotyczących niezbędnych zmian w ustawie konstytucyjnej, celem należytego usprawnienia instytucji państwa _.

_ W poprzedniej kadencji parlamentu powołano komisję nadzwyczajną, która procedowała nad zmianami w Konstytucji RP, dotyczącymi m.in. relacji między Prezydentem a Prezesem Rady Ministrów w zakresie polityki zagranicznej. Proces ten nie został doprowadzony do końca i prace te objęła zasada dyskontynuacji. Zdaniem wnioskodawców właściwym miejscem debaty o tak fundamentalnych sprawach ustrojowych jest nadzwyczajna komisja, składająca się z przedstawicieli wszystkich ugrupowań, zasiadających w Sejmie _ - napisano w uzasadnieniu projektu.

bETCBHav

Rzecznik SP Patryk Jaki powiedział, że Solidarna Polska celowo wybrała dzień 25 maja - rocznicę przyjęcia w referendum konstytucji w 1997 r. - by zaprezentować projekt uchwały. Podkreślił, że zdaniem SP Polsce potrzebna jest _ radykalna reforma państwa i zmiana obecnego systemu politycznego _ - a to może stać się tylko za sprawą zmian w konstytucji.

Poseł SP mówił, że chciałby, aby komisja wypracowała zmiany tak, aby doprowadzić do usprawnienia działania wielu aspektów funkcjonowania instytucji państwowych. Zaznaczył, że w sprawie powołania komisji prowadzi rozmowy z politykami z innych partii i - jak dodał - _ znajduje w tej sprawie pozytywny odzew _. Według niego to kto zasiadałby w komisji, nie było tematem rozmów. _ To sprawy drugorzędne _ - ocenił.

Zdaniem Jakiego - gdyby udało się powołać komisję - to powinna ona zacząć od pracy nad zniesieniem immunitetu parlamentarnego oraz dyskusji nad finansowaniem partii politycznych, ponieważ w tej sprawie niemal wszystkie ugrupowania deklarowały chęć wprowadzenia zmian.

Przypomniał, że SP - uznając, że zarówno władza wykonawcza, jak ustawodawcza i sądownicza nie działają w sposób prawidłowy - zaprezentowała swój projekt nowelizacji ustawy zasadniczej. Zakłada on wprowadzenie w Polsce systemu prezydenckiego, likwidację Senatu i zmniejszenie o połowę liczby posłów, a także zmianę ordynacji wyborczej poprzez wprowadzenie w połowie kraju jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu.

bETCBHaB

W projekcie noweli konstytucji autorstwa SP znalazły się także zapisy m.in. o szybkim sądzie dla urzędników i polityków pod nazwą Sąd Odpowiedzialności Państwowej, a także o nowym systemie finansowania partii politycznych oraz zniesieniu immunitetu dla parlamentarzystów. SP postuluje też wprowadzenie powszechnych wyborów prokuratora generalnego oraz marszałków województw i starostów, a także _ znaczącego wzmocnienia roli referendów _, tak by najważniejsze inicjatywy _ były pod kontrolą społeczeństwa _. Z kolei pozycja Trybunału Konstytucyjnego - zdaniem SP - jest zbyt mocna, należy zatem umożliwić Sejmowi odrzucenie postanowień TK.

Czytaj więcej w Money.pl
Ziobro pogodzi Tuska i Kaczyńskiego? Jego zdaniem komisja pod przewodnictwem osób spoza polityki, np. prezesa PAN, współdziałającą z ekspertami krajowymi i zagranicznymi mogłaby przedstawić wiarygodny raport na temat przyczyn katastrofy.
Będzie komisja ws. katastrofy smoleńskiej? Międzynarodowa komisja w sprawie katastrofy smoleńskiej. Tego chce klub Solidarnej Polski.
Nie chcą e-papierosów. Bo palą dzieci Liczne są przypadki palenia e-papierosów np. przez uczniów na lekcjach, czy w czasie seansu w kinie.
bETCBHaW
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)