Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż CBOS. Co piąty Polak jest zwolennikiem nepotyzmu

0
Podziel się:

Dlaczego? Bo z rodziną lepiej się pracuje - twierdzą. Nieco bardziej podatni na akceptację przejawów nepotyzmu okazują się mężczyźni niż kobiety.

Sondaż CBOS. Co piąty Polak jest zwolennikiem nepotyzmu
(AndreasKermann/iStockphoto)

Większość Polaków uważa, że życie zawodowe i rodzinne należy rozdzielać - wynika z raportu CBOS-u poświęconego nepotyzmowi. Takiego zdania jest 70 procent respondentów. 24 procent zgadza się z opinią, że z rodziną lepiej się pracuje.

Większość ankietowanych, bo 61 procent uważa, że nie powinno się zatrudniać krewnych, ponieważ w przypadku takich osób niemożliwa jest obiektywna ocena ich kompetencji i pracy. 30 procent zwolenników ma jednak pogląd, że krewnym można dać pracę, gdyż rodzina często najwięcej wie o ich przygotowaniu i kompetencjach.

Wśród badanych przeważa jednak pogląd, że każdy człowiek pracuje na własne konto i jeśli dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków, to zależności i powiązania rodzinne nie mają znaczenia.

Opinię tę podziela 52 procent ankietowanych, natomiast dwie piąte uważa, że zatrudnianie krewnych przez osoby zajmujące stanowiska kierownicze w instytucjach państwowych lub publicznych może rodzić konflikt interesów, ze względu na istniejące zależności i powiązania finansowe.

Nieco bardziej podatni na akceptację przejawów nepotyzmu okazują się mężczyźni niż kobiety, trochę częściej też są to osoby dobrze sytuowane i dobrze oceniające własne warunki materialne.

Relatywnie największą skłonność do aprobaty nepotyzmu wykazują ludzie młodzi - od 18 do 24 roku życia, a spośród grup społeczno-zawodowych - bezrobotni, uczniowie i studenci oraz robotnicy niewykwalifikowani.

Stosunkowo największe wyczulenie w tej materii prezentują natomiast mieszkańcy największych aglomeracji, pracownicy administracyjno-biurowi i osoby zatrudnione w sektorze usług. Generalnie różnice te są jednak niewielkie.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak Polacy oceniają rozwój sytuacji w kraju Według CBOS dość istotna poprawa nastrojów społecznych odnotowana w czerwcu okazała się krótkotrwała.
Nepotyzm w polityce. Cimoszewicz ma receptę Były premier ocenia, że nie nastąpią radykalne zmiany w podejściu do zatrudniania ludzi w urzędach i spółkach państwowych.
46 godzin w tygodniu. Tyle poświęcamy pracy Badanie przeprowadzono od 14 do 20 czerwca br. na 1013-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)