Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sondaż poparcia
16.01.2014 18:20

Sondaż CBOS: PiS 25 proc., PO 24 proc.; w Sejmie jeszcze SLD i PSL

W porównaniu z grudniem PiS zanotowało wzrost poparcia o 2 pkt proc., a PO o 1 pkt proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w pierwszej połowie stycznia najwięcej głosów zdeklarowanych uczestników wyborów zdobyłby PiS - 25 proc. PO poparłoby 24 proc.; w Sejmie znalazłyby się jeszcze SLD z 8-proc. wynikiem i PSL z 5 proc. głosów - wynika z sondażu CBOS.

W porównaniu z grudniem PiS zanotowało wzrost poparcia o 2 pkt proc., a PO o 1 pkt proc.

W styczniu nieco gorszy wynik niż w poprzednim miesiącu osiągnęłoby SLD - 8 proc. poparcia wśród pewnych uczestników głosowania oznacza spadek o 2 pkt proc. w porównaniu z grudniem. Na granicy wyborczego progu znalazło się PSL mające 5 proc. zwolenników (spadek o 1 pkt).

Progu wyborczego w sondażu nie przekroczyły zdobywając po 3 proc. poparcia: Polska Razem Jarosława Gowina (wcześniej nie uwzględniana w badaniu), Twój Ruch (bez zmian od grudnia) oraz Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (wzrost o 1 pkt. proc.). 2 proc. badanych chciałoby głosować na Solidarną Polskę (wynik bez zmian). 1 proc. ankietowanych zadeklarowało wsparcie Polskiej Partii Pracy (bez zmian od grudnia).

25 proc. zadeklarowanych uczestników wyborów nie wiedziało, na które ugrupowania oddałoby swój głos.

Jak wynika z badania, gdyby wybory odbyły się w styczniu, wzięłoby w˙nich udział, 58 proc. dorosłych Polaków. W porównaniu z pomiarem z grudnia grupa osób pewnych swego udziału w wyborach wzrosła o 4 pkt proc. Także więcej ankietowanych rozważa swój udział w wyborach, choć nie są pewni, czy rzeczywiście by w nich głosowali (18 proc., wzrost o 2 pkt). Do 24 proc. obniżył się odsetek badanych odrzucających możliwość udziału w wyborach do Sejmu i Senatu (spadek o 6 pkt proc.).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 9-15 stycznia 2014 roku na˙liczącej 1067 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Niezadowoleni z PO zagłosują na Palikota? Twój Ruch może pozyskać wyborców niezadowolonych z Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości.
Gowin jest popularniejszy, niż się wydaje Według najnowszego sondażu CBOS hipotetyczna partia byłego posła PO weszłaby do Sejmu.
PiS znowu bije na głowę Platformę Na PiS najchętniej chce głosować 45 proc. osób w wieku 65 lat i więcej. PO ma największe poparcie - 30 proc. - w grupie wiekowej 35-44 lata.
Tagi: sondaż poparcia, poparcie dla partii, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz