Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sprawa Amber Gold. Rząd odpowiada na zarzuty

0
Podziel się:

Oto list rzecznika rządu do Rzeczpospolitej. Paweł Graś odpiera zarzuty dziennika dotyczące afery Amber Gold.

Sprawa Amber Gold. Rząd odpowiada na zarzuty
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Oto list rzecznika rządu do "Rzeczpospolitej". Paweł Graś odpiera zarzuty dziennika dotyczące afery Amber Gold.

Szanowni Państwo, w Państwa artykule _ Słowa Tuska kontra fakty _ z dnia 4 września 2012 roku pojawiły się nieprawdziwe informacje oraz krzywdzące nieścisłości.

Zarzut

Artykuł _ Rzeczpospolitej _. _ Premier Donald Tusk w sierpniu tłumaczył, że ostrzegając w czerwcu syna przed współpracą z OLT Express, nie miał informacji ze służb o przestępczej działalności firm Marcina P., właściciela m.in. Amber Gold. Okazuje się, że było inaczej. Już w maju Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego informowała go o podejrzeniach wobec tej spółki _.

Odpowiedź

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej 14 sierpnia 2012 roku: _ Informacje jakie otrzymuję od także służb specjalnych są klazulowane, jak się państwo domyślacie nie będą nigdy przedmiotem szerokich komentarzy publicznych, ale w czasie o którym rozmawiamy a więc wiosną, późną wiosną, wczesnym latem żadna z informacji jakie otrzymywałem nie wykraczała poza to, o czym media informowały dość szeroko i nie zmuszała mnie do podejmowania żadnych zadań ponad te zadania, które służby państwa już wykonywały _. (...) _ Nie uzyskałem ze strony służb państwowych żadnych informacji, których celem było ostrzeżenie mojego syna _. (...) _ Materiały dotyczące tych ryzyk pojawiały się w prasie od kwietnia systematycznie, a w maju już bardzo intensywnie i dlatego sugestia z jednej strony, że mogłem mieć jakieś tajne informacje i uprzedzałem swojego syna jest delikatnie mówiąc niemądra, i tak jak wspomniałem także dalece nieprzyzwoita _.

Słowa te oznaczają – wyłącznie tyle – że premier nie otrzymał od służb specjalnych żadnych informacji, na podstawie których mógłby ostrzegać syna. Wyciąganie z tych słów wniosku, że premier w ogóle nie otrzymał od służb informacji na temat Amber Gold, jest nieuzasadnione.

Zarzut

Artykuł _ Rzeczpospolitej _. Autorzy artykułu o premierze: _ Zapewniał też, że służby ani prokuratura do dnia konferencji nie informowały o przestępczej działalności spółek Marcina P. On sam opierał się wyłącznie na wiedzy dostępnej w mediach, nie zaś służb specjalnych _.

Odpowiedź

Premier Donald Tusk nigdy nie wypowiedział takich słów. Prosimy redakcję o dostarczenie do KPRM tego cytatu z podaniem źródła.

Zarzut

Artykuł _ Rzeczpospolitej _. Andrzej Duda z PiS powiedział o premierze: _ A jeszcze w czwartek w Sejmie przekonywał, że wiedzę o Amber Gold czerpał z mediów, a nie ze służb _.

Odpowiedź

Premier Donald Tusk w Sejmie 30 sierpnia 2012 roku. _ Sto razy informowaliśmy bardzo precyzyjnie o tym, kiedy wpłynęła pierwsza notatka z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na moje biurko i czego mniej więcej dotyczyła, nie chcemy tutaj naruszać klauzuli, ale właściwie to, co powiedzieliśmy, dość dokładnie opisuje znaczenie tej notatki związanej bezpośrednio z informacją z BGŻ. I nie ukrywałem, że w mojej ocenie analityczno-wyprzedzające działania ABW były powolne _ (...) _ ABW działało zgodnie z rutyną, nie mam większych zastrzeżeń co do sposobu działania ABW wtedy, kiedy otrzymało informacje, było to w maju, na temat pewnych zagrożeń czy wątpliwości. Informacje z jednego z banków, a następnie analiza przeprowadzona przez ABW doprowadziły ABW bardzo szybko do wniosków do prokuratury _.

Premier informował więc o notatce ABW. Proszę uwzględniać powyższe fakty w swoich kolejnych publikacjach.

Paweł Graś, Rzecznik Prasowy Rządu

Czytaj więcej w Money.pl
Doniosą na Tuska do prokuratury. Za co? PiS złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera - zapowiedział szef klubu Mariusz Błaszczak.
Kidawa-Błońska odpowiada posłowi PiS Przemysław Wipler zarzuca premierowi kłamstwo. - Nie wiem, skąd wie, co było w notatkach ABW - odpowiada posłanka PO.
Gowin wytyka błędy sędziom w sprawie Amber Gold Minister chce dalszych wyjaśnień, tymczasem do sądu wpłynęło zażalenie na areszt dla Marcina P.
KOMENTARZE
(0)