Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki państwo-Kościół. Sympozjum GAP

0
Podziel się:

Pierwszy dzień obrad poświęcony był nowoczesnemu przywództwu.

Stosunki państwo-Kościół. Sympozjum GAP
(Agnieszka K. Jurek/East News)

Nowoczesne przywództwo w polityce, biznesie i administracji, a także miejsce Kościoła w społeczeństwie obywatelskim i demokratycznym państwie prawa - to tematy XXXV sympozjum naukowego _ Współczesna Gospodarka i Administracja Publiczna _ w Zakopanem.

Dwudniowe sympozjum zorganizowała m.in. katedra Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Organizatorem spotkania był kierujący katedrą b. wicepremier, minister gospodarki, pracy i polityki społecznej w rządzie Marka Belki, prof. Jerzy Hausner. Wśród uczestników sympozjum był minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Pierwszy dzień obrad poświęcony był nowoczesnemu przywództwu. Uczestnicy spotkania mówili m.in. o tym, że światu potrzebne jest nowoczesne przywództwo rozumiane jako branie odpowiedzialności za najważniejsze decyzje dla społeczeństw i mierzenie się z nadzwyczajnymi wyzwaniami współczesności, jako inspirowanie innych, a nie tylko jako kierowanie.

W ocenie b. premiera, obecnie senatora niezależnego Włodzimierza Cimoszewicza takie przywództwo objawia się w czasach nadzwyczajnych. Dyrektor Banku Światowego w Rosji Michał Rutkowski uważa, że tak naprawdę ludzie nie chcą świata bez przywództwa. Podczas dyskusji o przywództwie w strukturach samorządów terytorialnych prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz żartował, że rzeczywistość i realna sytuacja społeczno-gospodarcza wymaga od niego, aby był _ kimś w rodzaju biskupa _, ale prawne możliwości i instrumenty ma _ co najwyżej proboszcza _.

Relacje między państwem a Kościołem katolickim były tematem drugiego dnia sympozjum. Gościem był kardynał Kazimierz Nycz. O miejscu Kościoła w systemie demokratycznego państwa prawa dyskutowali m.in. prof. Andrzej Zoll, prof. Ewa Łętowska. Redaktor naczelny _ Więzi _ Zbigniew Nosowski, prof. Magdalena Środa i szef Instytutu Obywatelskiego Jarosław Makowski debatowali m.in. o roli Kościoła w Polsce.

Patronem medialnym sympozjum była Polska Agencja Prasowa.

Czytaj więcej o Kościele w Polsce w Money.pl
Palikot właśnie wystąpił z Kościoła Polityk powiesił akt apostazji na drzwiach Bazyliki.
Ten rytuał to "mroczny relikt dawnych czasów" -_ Katolicki akt apostazji przypomina średniowieczne praktyki wykluczenia ze społeczności ludzkiej. W oczach Kościoła człowiek, który go dokonał, umarł _- opisuje historyk religii prof. Zbigniew Mikołejko.
Zakonnicy też martwią się o pieniądze kościoła Zmianę modelu finansowania Kościoła zapowiedział w expose premier Donald Tusk.
kraj
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)