Notowania

Przejdź na
himalaje
07.03.2013 09:38

Tragedia w Himalajach. Polacy nadal zaginieni

Nadal brak kontaktu z zaginioną dwójką polskich himalaistów schodzących z Broad Peak. Pozostali biorący udział w ekspedycji dotarli do bazy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
Cała ekipa przed wyjazdem

We wtorek czterech naszych himalaistów jako pierwsza grupa zdobyli Broad Peak zimą. Jednak od ponad doby nie ma kontaktu z dwoma członkami wyprawy: Tomaszem Kowalskim i Maciejem Berbeką. Uznano ich za zaginionych.

Dwaj pozostali dotarli do bazy, a ich kondycja jest dobra, nie mają odmrożeń. Jako ostatni dotarł Artur Małek wraz z pakistańskim pomocnikiem - mówił w TVP Info szef misji Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, Artur Hajzer.

- _ Artur Małek i Karim Hajat jako ostatni schodzący jako ostatni ze schodzących dotarli do bazy. Są w dobrej formie fizycznej, nie mają żadnych odmrożeń. Jest jeszcze widoczność dlatego kierownik wyprawy lustruje lornetką ciągle całą ścianę i widzi każdy centymetr drogi. Zaczyna wiać silny wiatr, wieje z mocą 60 km/h _ - tłumaczy Hajzer.

Szanse na odnalezienie Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego maleją. Jednak z bazy ciągle wypatruje ich szef wyprawy, Krzysztof Wielicki. - _ Na wysokości 7400 metrów pozostał obóz, zresztą nie tylko tam, namioty w pozostałych obozach także stoją, wyposażone w żywność, kuchenki do gotowania, śpiwory. Trudno wyrokować czy to da im jakiekolwiek szanse _ - mówi Hajzer.

Broad Peak to 12. co do wysokości szczyt świata. Polacy zimą zdobyli go pierwsi. Samo zejście z tego szczytu również wiąże się z trudnościami. Pierwotnie ekspedycja miała wrócić do kraju pod koniec tego miesiąca. Niewykluczone jednak, że wyprawa zostanie zakończona w ciągu 3 dni.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/m263991.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowe;doniesienia;o;polskich;himalaistach,2,0,1264130.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nowe doniesienia o polskich himalaistach Kierownik wyprawy Krzysztof Walicki nakazał wycofać się z tego obozu uczestnikom wyprawy, którzy wypatrywali zaginionych.
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/198/263878_mhp.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-na-serio/dwoch-polskich-himalaistow-zaginelo,0,1263544.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polscy himalaiści zaginęli
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/m263890.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dwaj;polscy;himalaisci;zaginieni;schodzili;z;broad;peak,223,0,1263583.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Dwaj polscy himalaiści zaginieni Na ich poszukiwanie udali się pakistańscy wspinacze. Nie znaleźli jednak zaginionych Polaków.
Tagi: himalaje, wiadmomości, kraj, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz