Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu rozpatrzy sprawę katyńską

0
Podziel się:

Strona polska stara się podważyć część wyroku niższej izby Trybunału, który orzekł, że nie można stwierdzić czy władze Rosji przeprowadziły skuteczne śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej.

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu rozpatrzy sprawę katyńską
(Ency/public domain)

Wielka Izba Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wysłuchała argumentów stron dotyczących skarg złożonych przez rodziny zamordowanych w Katyniu. Zdaniem polskich prawników, konieczne jest kontynuowanie śledztwa, ponieważ ujawniono nowe miejsca na Ukrainie, gdzie najprawdopodobniej mordowano polskich oficerów.

Jak powiedział pełnomocnik rodzin katyńskich profesor Ireneusz Kamiński, twierdzenie strony rosyjskiej, iż nie ma nowych informacji dotyczących zbrodni, nie jest prawdziwe. Jest to według Rosjan argument, który świadczyć ma o słuszności zakończenia śledztwa. Polscy obrońcy przekonywali, że są nowe niezbadane okoliczności zbrodni.

W korespondencji z rosyjskimi władzami znaleziono informację o istnieniu nie znanych dotąd miejsc wywózek polskich oficerów - Są to Odessa, Dniepropietrowsk i Nieżyn. Rosja, otrzymała tę informację od władz Ukrainy już w 2002 roku, jednak sprawy nie wyjaśniła. W ten sposób strona polska starała się podważyć część wyroku niższej izby Trybunału, który orzekł, że nie ma jurysdykcji do rozpoznania, czy władze Rosji przeprowadziły skuteczne śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej, bowiem że po ratyfikacji przez Rosję konwencji w 1998 r. nie pojawiły się _ żadne nowe okoliczności _.

Polscy adwokaci zwracając się do Trybunału podkreślili, że zbrodnia powinna w zostać w całości wyjaśniona i nigdy nie podlegać przedawnieniu. Ich zdaniem wyrok Wielkiej Izby, jaki zapadnie w Strasburgu, będzie miał znaczenie nie tylko dla rodzin zamordowanych, ale również dla naszej najnowszej historii.

Czytaj więcej o Katyniu w Money.pl
Rosyjskie media szeroko komentują Katyń Moskowskije Nowosti zauważają również, że werdykt spowodował rozłam w Trybunale.
Krewni ofiar Katynia "nie dostaną ani centa" Rosja nie ponosi winy za masową egzekucję Polaków w 1940 roku pod Katyniem - informują _ Moskowskije Nowosti _.
To Strasburg pokaże prawdę o Katyniu W sprawie skargi katyńskiej strasburscy sędziowie najprawdopodobniej podjęli już decyzję, a teraz trwa redakcja wyroku.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)