Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk o żądaniach Solidarności: ultimatum i dyktat są dobre na wojnę

0
Podziel się:

- Negocjacje, które miałyby polegać na tym, że albo zostanie przyjęty pakiet postulatów, albo będzie strajk, nie są zaproszeniem do rozmowy - tak premier ocenia żądania Solidarności.

Tusk o żądaniach Solidarności: ultimatum i dyktat są dobre na wojnę
(PAP/Radek Pietruszka)

Ultimatum i dyktat są dobre na wojnę, a nie na demokrację i poważną rozmowę o tym, co w Polsce możliwe - tak premier Donald Tusk ocenił dziś żądania Solidarności, by rząd przedstawił do 17 kwietnia harmonogram rozmów ze związkowcami.

_ - Negocjacje to znaczy: ja słucham jednej strony, ta strona słucha mnie, wymieniamy się poglądami i ustalamy - co możliwe - wspólnie, a co nie. Na tego typu rozmowy zawsze jestem otwarty. (...) Natomiast ultimatum, dyktat: wszystko albo nic to są sformułowania dobre na wojnę, a nie na demokrację i poważną rozmowę o tym, co w Polsce jest możliwe, a co nie _ - powiedział Tusk.

Premier podkreślił, że negocjacje, które miałyby polegać na tym, że albo zostanie przyjęty pakiet postulatów związkowych, albo będzie strajk generalny, nie są tak naprawdę zaproszeniem do poważnej rozmowy.

_ - Proszę jeszcze chwilę czasu dla pana Piotra Dudy, żeby nabrał trochę dystansu do pomysłów na akcje strajkowe, czy manifestacje, zastanowił się co możliwe, co nie, a ja zawsze będę do dyspozycji, jeśli chodzi o rozmowę _ - powiedział Tusk.

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda we wtorek w związku ze strajkiem generalnym na Śląsku powiedział, że oczekuje od rządu przygotowania do 17 kwietnia harmonogramu rozmów nt. postulatów związkowych. Zagroził, że jeśli tak się nie stanie, to związek rozpocznie przygotowania do referendum w zakładach pracy dotyczącego akcji protestacyjnej, do strajku generalnego w Polsce włącznie.

_ - Nie wiadomo, czy to będzie strajk, czy duża demonstracja w Warszawie, czy akcje lokalne. Dziś wszystkiego zdradzić nie mogę. Jedno jest pewne: skończyła się sielanka dla rządu Donalda Tuska _ - powiedział lider Solidarności przedstawicielom mediów.

W Duda przesłał do premiera pismo, w którym wyraził oczekiwanie określenia harmonogramu realizacji związkowych postulatów. Zwrócił się o przygotowanie harmonogramu postulatów sformułowanych w uchwale Komisji Krajowej NSZZ _ Solidarność _, a w szczególności _ wycofania szkodliwych dla pracowników projektów nowelizacji Kodeksu pracy dotyczących uelastyczniania czasu pracy _.

Lider Solidarności zaznaczył, że oczekuje na odpowiedź do 17 kwietnia. _ - Brak reakcji ze strony rządu na postulaty największej z central związkowych w Polsce może doprowadzić do eskalacji niezadowolenia społecznego i fali protestów w całej Polsce _ - przestrzegł Duda w liście.

Czytaj więcej w Money.pl
Piechociński: Nie wolno stawiać terminów - _ Ze smutkiem przyjmuję to, że strajk na Śląsku oznaczał klęskę dialogu w polskiej rzeczywistości _ - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.
Piotr Duda: To jeszcze nie koniec - _ Dziś jest wielki dzień dla ruchu związkowego, bo po raz pierwszy od 30 lat na Śląsku odbywa się strajk generalny mówił lider Solidarności Piotr Duda. _
Kosiniak-Kamysz uważa, że strajk to... _ - Nie można temu rządowi odmówić chęci porozumienia się na Śląsku _ - przekonywał szef resortu pracy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)