Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cyfryzacja
20.04.2012 13:36

TV Trwam na multipleksie. "Prormuje cyfryzację"

80 proc. Polaków wie, czym jest cyfryzacja telewizji naziemnej

Podziel się
Dodaj komentarz
(slavin fpo/CC/Flickr)

80 proc. Polaków wie, czym jest cyfryzacja telewizji naziemnej. Pewną rolę odegrała w tym sprawa TV Trwam - uważa szef KRRiT Jan Dworak.

W Poznaniu zorganizowano konferencję Telewizja cyfrowa dla wszystkich 2.0 nt. wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej. Analogowe nadawanie telewizji w Polsce zakończy się 31 lipca 2013 r. Zgodnie z planami pierwsze analogowe nadajniki telewizyjne mają zostać wyłączone jeszcze w tym roku. W Zielonej Górze i Żaganiu - 7 listopada, a w Gdańsku, Iławie i Poznaniu - 28 listopada. Pozostałe mają być stopniowo wyłączane w 2013 r.

Jak ocenił Dworak, dotychczasowa kampania informacyjna dotycząca zmiany sposobu nadawania sygnału telewizyjnego dość dobrze odgrywała swoją rolę. Według badań 80 proc. Polaków wie, co to jest cyfryzacja. Nadal jednak nie wszyscy są na nią przygotowani pod względem technologicznym.

_ - Jeśli chodzi o potrzebny sprzęt, badania wskazują, że nowoczesne telewizory przystosowane do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej ma mniejszość Polaków. Wydarzeniem zwiększającym świadomość potrzeby zakupu nowoczesnego sprzętu może być Euro 2012 _ - powiedział PAP Dworak.

_ - Paradoksalnie sprawa związana z nieprzyznaniem w konkursie miejsca TV Trwam na multipleksie cyfrowym spełniła w jakiś sposób, niezaplanowany i niechciany przez nas, rolę informującą. Wiele osób zaczęło się interesować cyfryzacją _ - ocenił.

W kwietniu zeszłego roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przyznała fundacji Lux Veritatis, nadawcy TV Trwam, koncesji na nadawanie na pierwszym multipleksie cyfrowym. KRRiT tłumaczyła to niepewną sytuacją finansową fundacji. Lux Veritatis odwołała się od tej decyzji; jej odwołanie Rada odrzuciła w styczniu. Sympatycy Radia Maryja i Telewizji Trwam wysyłają protesty do KRRiT; organizowane są też marsze protestacyjne - kolejny odbędzie się w sobotę w Warszawie.

Według Krystyny Rosłan-Kuhn z KRRiT mimo zbliżającego się terminu wyłączenia nadajników analogowych nadal brakuje akcji informacyjnej skierowanej do mieszkańców poszczególnych regionów. Jej zdaniem potrzeba włączenia w nią ośrodków telewizji regionalnej i rozgłośni radiowych.

_ - Termin ostateczny zakończenia nadawania analogowego znają praktycznie wszyscy, on jest bardzo często powtarzany w mediach. Nie będziemy jednak wyłączać nadajników w całym kraju jednocześnie, tylko po kolei. Trzeba dostatecznie wcześnie zawiadomić mieszkańców poszczególnych regionów, od kiedy u nich nie będzie telewizji analogowej _ - powiedziała.

Czytaj więcej o cyfryzacji
Polacy są gotowi na telewizyjną rewolucję 85 proc. Polaków wie o planowanym zastąpieniu sygnału analogowego telewizji sygnałem cyfrowym, a ponad 74 proc. - że do jego odbioru konieczny jest dekoder lub odpowiedni telewizor.
Ojciec Rydzyk bez koncesji. Były pogróżki W ocenie Rady powodzenia temu przedsięwzięciu nie wróży sytuacja finansowa fundacji Lux Veritatis. Ta zapowiada skargę do sądu.
Tagi: cyfryzacja, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz