Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Upamiętnili Powstanie Warszawskie. Uroczystości zakłóciły okrzyki

0
Podziel się:

- Precz z komuną; Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę - skandowali niektórzy zebrani. Wygwizdano prezydent Warszawy.

Upamiętnili Powstanie Warszawskie. Uroczystości zakłóciły okrzyki
(PAP/Tomasz Gzell)

Zapaleniem ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie upamiętniono dzisiaj wieczorem 68. rocznicę rozpoczęcia walk w stolicy. Uroczystości zakłóciły incydenty wywołane przez część zgromadzonych.

aktualizacja: 23:08

Na kopcu przy ul. Bartyckiej i w jego okolicach zgromadziło się kilka tysięcy osób. W zapaleniu ognia udział wzięli reprezentanci parlamentu, przedstawiciele władz miasta m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przewodnicząca Rady Miasta Ewa Malinowska-Grupińska, samorządowcy, duchowni i harcerze.

Przebieg uroczystości zakłóciły okrzyki części zgromadzonych: _ Precz z komuną _; _ Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę _. Wygwizdano prezydent Warszawy.

_ - Serce boli, dlaczego wydajecie takie okrzyki? Zastanówcie się. Jak można. Gdzie macie komunę? Wiele tysięcy osób oddało życie, aby nie było komuny. Przepraszajcie, bo inaczej nie przyjmiemy waszych hołdów _ - zwrócił się do tłumu prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski. Zaapelował, aby _ uczucia i poglądy polityczne wyrażać gdzie indziej _. Po przemówieniu Ścibora-Rylskiego rozległy się oklaski większości zgromadzonych.

Kopiec został usypany z gruzów zniszczonej w 1944 r. Warszawy. Uporządkowano go z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w 2004 r. Na kopcu stoi kilkumetrowej wielkości znak Polski Walczącej z datą: 1944. Podczas uroczystości złożono pod nim kwiaty.

Ogień - tradycyjnie zapalany w tym miejscu 1 sierpnia - przynosi z Grobu Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego sztafeta. W jej skład wchodzą m.in. kombatanci, żołnierze i harcerze. Ogień będzie płonął przez 63 dni, do 3 października - daty upadku powstania.

Jedna z tablic na monumencie upamiętnia żołnierzy AK, powstańców warszawskich i mieszkańców Warszawy pomordowanych i poległych w latach 1939-1944; druga twórcę pomnika, żołnierza AK, ppłk Eugeniusza Ajewskiego ps. _ Kotwa _.

Wcześniej o godz. 17 rozległy się dźwięki syren alarmowych oraz bicie kościelnych dzwonów. Zatrzymali się przechodnie, samochody oraz autobusy, by oddać cześć powstańcom warszawskim.

Godzina _ W _ to kulminacyjny moment obchodów rocznicy powstania. Warszawa - a z nią cała Polska - oddaje hołd tym, którzy 68 lat temu podjęli walkę. Syreny zostały uruchomione nie tylko w stolicy, ale także w 44 miastach powiatowych Mazowsza, oraz w wielu innych miastach w całym kraju.

Na chwilę przed uroczystościami prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski zaapelował, aby w tym roku podczas obchodów pod pomnikiem Gloria Victis nie doszło do żadnego incydentu. _ - Dla nas, powstańców warszawskich, żołnierzy II wojny światowej, jest to bardzo bolesne _ - zaznaczył._ - Proszę was w imieniu tych, którzy tu spoczywają; mam nadzieję, że w tym roku nie będzie żadnych buczeń i gwizdów _ - tak Ścibor-Rylski zwrócił się do zebranych. Jego przemówienie zostało przyjęte oklaskami.

Hołd powstańcom w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przed pomnikiem Gloria Victis oddali także: dowódca garnizonu Warszawa gen. bryg. Wiesław Grudziński, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz harcerze i warszawiacy. Po sygnale _ Słuchajcie wszyscy _ danym przez trębacza zgromadzeni, stojąc na baczność, uczcili minutą ciszy bohaterów Powstania Warszawskiego. Potem wojskowa orkiestra odegrała Mazurka Dąbrowskiego.

Wcześniej na cmentarzu złożono kwiaty na grobie dowódcy sił powstańczych, gen. Antoniego Chruściela _ Montera _. Uroczystość pod pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach w Warszawie stanowi co roku punkt kulminacyjny obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tradycja zbierania się przed pomnikiem Gloria Victis w rocznicę powstania ma już kilkadziesiąt lat. Warszawiacy zbierali się tam nawet gdy komunistyczne władze zabraniały obchodów.

Godzina _ W _ była początkiem Powstania Warszawskiego, największego niepodległościowego zrywu Armii Krajowej i największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego _ Bora _, miało w założeniach trwać kilka dni.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS chce, aby wybrane miejsce nazwać... Po wakacjach partia przedstawi łódzkim radnym projekt uchwały w tej sprawie.
O godzinie 17 w całym kraju zawyją syreny Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, miało trwać 2-3 dni. Zakończyło się kapitulacją po 63 dniach zaciętych walk.
"Nie ma wolności bez wielobarwności" - _ Niech w tym marszu staną obok siebie ludzie różnych poglądów. Niech połączy ich wspólna idea suwerenności, silniejsza niż jakiekolwiek podziały i różnice _- namawiał powstańców Komorowski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)