Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Upamiętnili tych, co zginęli za pomoc Żydom

0
Podziel się:

Ukrywającym się od lata 1942 r. Żydom pomagało co najmniej kilkunastu Polaków, którzy m.in. wyszukiwali odpowiednich miejsc w lasach.

Upamiętnili tych, co zginęli za pomoc Żydom
(Magic Madzik/CC BY 2.0/Flickr)
bETUkElh

Pomnik upamiętniający Polaków zamordowanych przez Niemców za udzielanie pomocy ukrywającym się Żydom odsłonięto i poświęcono w sobotę w Kozłówku k. Strzyżowa (Podkarpackie).

_ - W 1943 r. w ramach represji Niemcy zamordowali sześcioro mieszkańców Kozłówka i Markuszowej, którzy pomagali ponad 40-osobowej grupie Żydów ukrywających się w okolicznych lasach. Żydom udało się zbiec z getta w Jaśle i Frysztaku _ - powiedział historyk z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie Michał Kalisz.

Ukrywającym się od lata 1942 r. Żydom pomagało co najmniej kilkunastu Polaków, którzy m.in. wyszukiwali odpowiednich miejsc w lasach, nieśli pomoc w budowie ziemianek, dostarczali żywność. - _ Obecności tak dużej grupy ludzi nie udało się długo utrzymać w tajemnicy. Niemcy przeprowadzili kilka obław, w wyniku których prawdopodobnie wszyscy ukrywający się zginęli _ - przypomniał Kalisz.

bETUkElj

Zaraz potem zaczęły się represje wobec mieszkańców Kozłówka i Markuszowej.

Najwcześniej aresztowano Józefa Fąfare. Na gestapo w Jaśle przewieziono go wraz z Kiwą Diamantem, któremu pomagał. Potem obu zastrzelono na miejscowym cmentarzu żydowskim. Pozostałe pięć osób zginęło 3 lipca 1943 r. w rodzinnych wsiach.

Aleksandrę Pirgową zastrzelono na podwórzu jej domu. Przyczyną śmierci była pomoc, której jej syn udzielał ukrywającym się Żydom przy budowie ziemianek. Piotra Zagórskiego strzałem w tył głowy zabito podczas pracy w polu. Tego dnia Niemcy zamordowali także Feliksa Ciołkosza, Stanisława Oparowskiego i Wojciecha Śliwę. Ofiary miały od 41 do 57 lat.

Odwetem niemieckiej żandarmerii w Kozłówku i Markuszowej kierował Karl Perschke, który zastrzelił większość ofiar.

bETUkElp

Odsłonięcie i poświecenie pomnika poprzedziła polowa msza św., której przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Pomnik stanął w miejscu pierwszego pochówku pomordowanych 3 lipca 1943 r.

Według historyków w czasie okupacji niemieckiej co najmniej 1600 Polaków z terenu obecnego woj. podkarpackiego ukrywało ok. 2900 Żydów. Niemcy zamordowali tam ok. 200 Polaków ratujących Żydów.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/m270738.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/izrael;chrzescijanie;buduja;wioske;zydow;i;palestynczykow,137,0,1358985.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Budują wioskę dla Żydów i Palestyńczyków Nes Amim leży w Galilei. Wieś założyli przyjezdni z Europy, przejęci tragedią Holokaustu i pragnący naprawić stosunki między chrześcijanami a Żydami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/m277115.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zydzi;pojda;do;trybunalu;konstytucyjnego,234,0,1347562.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Żydzi pójdą do Trybunału Konstytucyjnego? - _ Chodzi o weryfikację, w jakim zakresie ustawa o ochronie zwierząt wyklucza ubój religijny _ - powiedział przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotr Kadlcik.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/m277099.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polski;ambasador;wezwany;na;dywanik;do;msz;izraela,194,0,1347522.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polski ambasador wezwany na dywanik do MSZ Izraela Władze w Tel Awiwie zażądały od naszego dyplomaty wyjaśnień w sprawie ustawy o zakazie uboju rytualnego.
bETUkElK
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)