Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA: Ruszył 13. Festiwal Filmów Polskich w Los Angeles

0
Podziel się:

Impreza odbywa się w tym roku pod patronatem małżonki prezydenta RP, Anny Komorowskiej.

USA: Ruszył 13. Festiwal Filmów Polskich w Los Angeles
(SPLASH NEWS/East NEws)

W Los Angeles uroczyście otwarto wczoraj wieczorem czasu lokalnego 13. Festiwal Filmów Polskich organizowany przez Polish American Film Society. Impreza odbywa się w tym roku pod patronatem małżonki prezydenta RP, Anny Komorowskiej.

Na zdj. aktor Michael York

Tradycyjnie podczas ceremonii otwarcia w Egyptian Theatre w Hollywood wręczono nagrody przyznane przez jury składające się z twórców i krytyków filmowych.

Nagrodę specjalną imienia Poli Negri, przyznawaną artystom za rolę w polskich filmach i pracę z polskim reżyserami, odebrał amerykański aktor Michael York. Nagrodę wręczył mu Lech Majewski, reżyser filmu _ Młyn i Krzyż _, w którym York zagrał. Aktor kilkakrotnie był zapraszany wcześniej na festiwal, ale z powodu innych obowiązków nie mógł się pojawić.

_ - W tym roku jest razem z nami _ - powiedział dyrektor Festiwalu Filmów Polskich Vladek Juszkiewicz. _ - Ucieszył się z nagrody ze względu na to, że bardzo dobrze wspomina pracę z Lechem Majewskim. Michael York z powodu choroby nie mógł być na pokazie filmu "Młyn i Krzyż" w Polsce i w Europie, więc jest to w pewnym sensie zaległe spotkanie między nim a reżyserem _ - dodał Juszkiewicz.

Z kolei nagrodę imienia Piotra Łazarkiewicza dla młodego talentu odebrał amerykański aktor telewizyjny i filmowy Paul Wesley. Nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego przyznano _ Sali samobójców _ w reżyserii Jana Komasy. W kategorii filmów krótkometrażowych nagrodzono _ Święto Zmarłych _ w reżyserii Aleksandry Terpińskiej. Za najlepszy dokument jury uznało _ Kiedyś będziemy szczęśliwi _ w reżyserii Pawła Wysoczańskiego, a za najlepszy film animowany _ Małego listonosza _ w reżyserii Doroty Kobieli.

Ceremonię otwarcia uświetniła amerykańska premiera filmu Waldemara Krzystka _ 80 milionów _, polskiego kandydata do Oscara w kategorii filmów obcojęzycznych. Częścią gali było wręczenie aktorce Barbarze Krafftównej nagrody Modjeska Prize przyznawanej przez Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej w Los Angeles.

_ - Festiwal Filmów Polskich w Los Angeles w zamierzeniu miał funkcjonować jako swoisty pomost pomiędzy kinematografią polską a sercem filmowego świata, czyli Hollywood. Kolejna gala z udziałem przedstawicieli obu tych środowisk potwierdza, że tak jest _ - powiedział prowadzący ceremonię otwarcia Zbigniew Banaś, krytyk filmowy na stałe mieszkający w USA.

Organizatorzy festiwalu otrzymali wsparcie ze strony Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz konsulatu RP w Los Angeles. Oprócz nagrodzonych filmów w czasie trwających przez 10 dni pokazów widzowie będą mogli zobaczyć m.in. filmy: _ Wymyk _ w reż. Grzegorza Zglińskiego, _ Droga na drugą stronę _ w reż. Anci Damian, _ Róża _ w reż. Wojciecha Smarzowskiego, _ Przeżyć Afganistan _ w reż. Małgorzaty Imielskiej, _ Ki _ w reż. Leszka Dawida, _ Listy do M. _ w reż. Mitji Okorna, _ Nad życie _ w reż. Anny Pluteckiej-Mesjasz, _ W imieniu diabła _ w reż. Barbary Sass, _ Jutro będzie lepiej _ w reż. Doroty Kędzierzawskiej, _ Sponsoring _ w reż. Małgorzaty Szumowskiej, _ Baby są jakieś inne _ w reż. Marka Koterskiego.

Projekcja filmu _ Korczak _ Andrzeja Wajdy ma przypomnieć widzom w Los Angeles o obchodach ustanowionego przez polski Sejm Roku Janusza Korczaka.

Czytaj więcej w Money.pl
Filmowe debiuty na festiwalu w Koszalinie Spośród 93 pokazanych filmów, 80 weźmie udział w konkursie.
Oni mogą wygrać Festiwal w Wenecji Zawiódł jeden z najsłynniejszych reżyserów świata. Zobacz, kto ma największe szanse na Złote Lwy.
Rusza jeden z najstarszych festiwali filmowych Jeden z najstarszych polskich festiwali filmowych, zainauguruje pokaz komedii _ Damskie pokusy _.
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)