Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa refundacyjna. Na liście brakuje ważnych leków

0
Podziel się:

Pacjenci muszą przez to wydać nawet kilka tysięcy złotych na jedną receptę.

Ustawa refundacyjna. Na liście brakuje ważnych leków
(Bartosz KRUPA/East News)

_ - Brak leków osłonowych na liście leków refundowanych może zagrażać życiu i zdrowiu pacjentów poddawanych chemioterapii _ - alarmuje * *prof. Wiesław Jędrzejczak.

Gość _ Programu Pierwszego Polskiego Radia _ubolewał, że obecnie pacjenci muszą wydawać duże sumy pieniędzy, aby zrealizować recepty na te leki:

- _ W przypadku chorego to jest wydatek paru tysięcy złotych na jedną receptę - pokrycie jednego cyklu. Trzeba też sobie zdawać sprawę, że jeden dzień hospitalizacji to jest 800 zł. W związku z tym jeżeli oszczędzamy 10 dni hospitalizacji w ten sposób, to jest czysty zysk dla systemu. Pomijając jednocześnie to, że w ośrodkach onkologicznych po prostu brakuje miejsc _ - podkreśla profesor Wiesław Jędrzejczak.

POSŁUCHAJ WIESŁAWA JĘDRZEJCZAKA

Źródło: IAR

Krajowy konsultant do spraw hematologii przypomina, że u chorych poddawanych chemioterapii należy bezwzględnie stosować specjalne leki osłonowe:

- _ Pacjenci muszą być poddani procedurze osłonowej, która między innymi zmierza do tego, aby nie wystąpiła u nich zagrażająca życiu neutropenia, czyli spadek liczby krwinek białych, który grozi z kolei śmiertelnymi zakażeniami bakteryjnymi i grzybicznymi. Do tego służą określone leki oraz profilaktycznie stosowane antybiotyki. Problem polega na tym, że ani jednej grupy leków, ani drugiej w tych okolicznościach nie można zgodnie z obecną listą refundacyjną stosować _ - twierdzi Jędrzejczak.

Profesor Wiesław Jędrzejczak uważa, że największym problemem z listą leków refundowanych było jej późne opublikowanie. Wyraził ubolewanie, że nikt z ministerstwa zdrowia nie konsultował się ze specjalistami w sprawie leków tam wpisanych. W ocenie profesora, było to poważne zaniedbanie, szczególnie że środowiska lekarskie były gotowe do współpracy z resortem zdrowia.

Resort zdrowia pracuje nad nowa listą leków refundowanych. Wiadomo, że konsultanci krajowi przesłali swoje opinie dotyczące leków stosowanych poza wskazaniami rejestracyjnymi.

Chodzi między innymi o leki stosowane u dzieci czy kobiet w ciąży, które nie zawsze mają potrzebne rejestracje. Rzecznika ministerstwa Agnieszka Gołąbek powiedziała, że trwają teraz ostatnie negocjacje dotyczące listy, dlatego nie może udzielić szczegółowych informacji w tej sprawie:

- _ Zwróciliśmy się do konsultantów krajowych o przedstawienie opinii o tym, jakie ich zdaniem leki powinny uzyskać zgodę ministerstwa zdrowia. Taka lista została przygotowana _- przekazuje Agnieszka Gołąbek.

POSŁUCHAJ AGNIESZKI GOŁĄBEK

Według rzeczniki resortu, lista zostanie opublikowana najpóźniej 1 marca.

Czytaj więcej o ustawie refundacyjnej
Błąd na recepcie? Sprawdź, czy kupisz lek Resort zdrowia rozszerzył katalog błędów, pomimo których aptekarz będzie mógł zrealizować receptę.
Lekarze będą masowo rzucać pracę? Zobacz, co ustaliła Naczelna Rada Lekarska na specjalnym posiedzeniu.
Jest już kilkaset wniosków w sprawie refundacji Do resortu zdrowia wpłynęło już kilkaset wniosków o refundację leków m.in. w przypadkach, gdy okażą się one skuteczne w leczeniu danej choroby, jednak zarejestrowane zostały jako stosowane w przypadku innych schorzeń.
Nowela ustawy refundacyjnej wreszcie wejdzie w życie Znosi ona kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty, oraz wprowadza abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie nowelizacji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)