Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Uwaga na solaria, większość szkodzi

0
Podziel się:

Z kontroli wynika, że cztery na pięć solariów emituje promieniowanie przekraczające normy.

Uwaga na solaria, większość szkodzi
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Cztery na pięć solariów emituje promieniowanie przekraczające normy. To wyniki kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową nie tylko w solariach, ale też salonach kosmetycznych i siłowniach w całej Polsce.

Sprawie bliżej przyjrzał się też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Bezpiecznych okazało się tylko 17 procent skontrolowanych łóżek i kabin. Zdecydowana większość, bo 83 procent emitowała promieniowanie ultrafioletowe przekraczające dozwolone normy. W 6 na 10 skontrolowanych solariach norma była przekroczona dwukrotnie. Rekord to sześciokrotnie większe od bezpiecznego, promieniowanie UV.

Spośród 157 urządzeń poddanych analizie, tylko 17 proc. zapewniało bezpieczny poziom promieniowania ultrafioletowego – 0,3 W/m2 (wat na metr kwadratowy). Pozostałe 83 proc. emitowało promieniowanie, którego poziom stwarzał zagrożenie dla bezpieczeństwa opalających. W skrajnym przypadku stwierdzono sześciokrotne przekroczenie dopuszczalnej normy.

Kontrole przeprowadzono w II i III kwartale mijającego roku w losowo wybranych obiektach, głównie w salonach opalania (88 proc.), ale też w salonach kosmetycznych (5 proc.), fryzjerskich (3 proc.) i masażu (2 proc.) oraz klubach fitness (2 proc.). Aż w dziewięciu na szesnaście województw wszystkie sprawdzane urządzenia przekroczyły dopuszczalny poziom promieniowania. W sześciu województwach – lubuskim, małopolskim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim – ilość urządzeń przekraczających normy sięgała nawet 50 proc. Jedynie w Podkarpackiem wszystkie skontrolowane urządzenia emitowały promieniowanie na właściwym poziomie.

Warto podkreślić widoczną już w trakcie kontroli poprawę bezpieczeństwa na rynku usług opalających. W II kwartale tego roku odsetek stwierdzonych przekroczeń norm promieniowania wynosił 97 proc., natomiast w kolejnym kwartale zmniejszył się do 71 proc.

W przypadku 36 proc. urządzeń brakowało wymaganego prawem ostrzeżenia przed niekorzystnymi dla zdrowia skutkami

Zgodnie z prawem, jeżeli usługodawca korzysta z urządzeń niebezpiecznych dla konsumentów, Inspekcja Handlowa może nakazać usunięcie zagrożeń albo zakazać świadczenia usług.

Czytaj w Money.pl

wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)