Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Afryce Północnej islamizacja życia politycznego

0
Podziel się:

Wygrana Parti Odrodzenia w wyborach do konstytuanty w Tunezji świadczy o islamizacji życia politycznego w Afryce Północnej.

W Afryce Północnej islamizacja życia politycznego
(PAP/EPA)

Wygrana ugrupowania islamistycznego Hizb an-Nahda (Partia Odrodzenia) w wyborach do konstytuanty w Tunezji świadczy o islamizacji życia politycznego w Afryce Północnej - powiedział dziś arabista z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Marek Dziekan.

_ - Zwycięstwo an-Nahdy świadczy o tym, że w krajach Afryki Północnej następuje proces, który można nazwać islamizacją życia politycznego _ - powiedział Dziekan.

Zdaniem eksperta wygrana ta była oczekiwana. - _ Po upadku prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego nastąpiło całkowite rozdrobnienie życia politycznego, czego się zresztą początkowo nie spodziewano. Powstało wiele dziesiątek partyjek o charakterze rodowo-plemiennym, które oczywiście nie miały szans na zdobycie większej ilości głosów, natomiast partia an-Nahda jako ugrupowanie opozycyjne już w czasach el-Abidina jest znane od wielu lat _ - podkreślił.

Jak zaznaczył prof. Dziekan, an-Nahda jest bardzo umiarkowaną partią muzułmańską. _ - W żadnym wypadku nie określiłbym jej jako fundamentalistyczna. Nie chodzi tutaj o jakieś ostre ograniczenia o charakterze muzułmańskim _ - podkreślił Dziekan, powołując się na wywiady z szefem tej partii Raszidem Ghannuszim oraz jego teksty programowe.

To, czy po wyborach nastąpi stabilizacja sytuacji politycznej w Tunezji, zależy według Dziekana od tego, jak zachowają się partie z drugiej strony barykady politycznej, wśród których są m.in.: ugrupowania socjalistyczne, robotnicze i świeckie. _ - Zważywszy, że an-Nahda raczej nie zdobędzie większości miejsc w konstytuancie, rozmowy z koalicjantami będą bowiem konieczne _ - zauważył.

_ - Już słyszałem głosy, że niektóre ugrupowania w żadnym wypadku nie wyobrażają sobie koalicji z partią an-Nahda - powiedział Dziekan. - Należy mieć nadzieję, że nastąpi stabilizacja, natomiast będzie to wymagało wielkiego wysiłku ze strony być może nawet kilkunastu sił politycznych, które znajdą się w konstytuancie _.

Dziekan podkreślił, że wygrana partii an-Nahda wpisuje się w szerszy trend polityczny, gdyż przewiduje się, że także w wyborach w Egipcie, które mają rozpocząć się w listopadzie, wygra ugrupowanie islamskie, Stowarzyszenie Braci Muzułmanów (potocznie Bractwo Muzułmańskie). - _ W Libii też słyszy się o islamizacji życia politycznego _ - zaznaczył.

_ - Tak naprawdę te ugrupowania zawsze były bardzo silne, tylko duszone przez siły rządzące wspierane przez Zachód. W tej chwili te państwa po prostu szukają swojej własnej drogi i znajdą ją w islamie, co mnie osobiście nie dziwi. Jest to nie tylko religia, ale też ideologia, która stanowi niezwykle istotne i silne spoiwo społeczne na Bliskim Wschodzie _ - powiedział ekspert.

Uważa on, że należało się wcześniej czy później spodziewać, że ideologia islamska zdobędzie w regionie duże poparcie, tak jak to jest chociażby w Turcji. Zaznaczył przy tym, że takie ugrupowania jak an-Nahda wzorują się na rządzącej obecnie w Turcji Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

_ - Te ugrupowania w większości nie są antyzachodnie. W ich programie nie ma walki z Zachodem. Jest utrzymanie własnej tożsamości. Wiadomo, że Zachód się boi cudzej tożsamości, więc może nastąpić przerażenie ze strony Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, ale mam nadzieję, że nie pójdzie za tym jakakolwiek ingerencja _ - powiedział prof. Dziekan.

_ - Musimy przede wszystkim zachować spokój i przyjąć demokratyczny wybór tamtych społeczeństw. Trzeba się pogodzić z tym, że wyborcy w krajach arabskich wybierają tego, kogo chcą, a nie tego, kogo my chcemy _ - zaznaczył ekspert.

O wyborach w Tunezji czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t177179.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tunezja;islamisci;wygrali;wybory;do;konstytuanty,52,0,948276.html) Islamiści wygrali pierwsze wybory. Co teraz? Według informatora w Partii Odrodzenia, ugrupowanie to uzyskało po pierwszych obliczeniach ponad 40 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/t134691.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tunezyjczycy;wybieraja;ale;to;jeszcze;nie;parlament,114,0,947314.html) Oni pierwsi obalili dykatora, dziś głosują Trwają wybory do konstytuanty, która w ciągu roku ma opracować nową ustawę zasadniczą i przeprowadzić wybory parlamentarne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)