Notowania

bóbr
31.12.2012 10:51

Warmia i Mazury: 3,2 mln zł za szkody wyrządzone przez wilki i bobry

Wnioski o wypłatę odszkodowań złożyło 583 rolników - poinformowała dziś Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paul Stevenson/cc/flickr)

3 mln 200 tys. zł wynosi wysokość rekompensat za szkody, jakie wyrządziły w tym roku na Warmii i Mazurach bobry i wilki. Wnioski o wypłatę odszkodowań złożyło 583 rolników - poinformowała dziś Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Jak podała RDOŚ, 406 rolników otrzymało już rekompensaty na łączną kwotę 2 mln 472 tys. zł, natomiast 177 osoby czekają jeszcze na odszkodowania; mają dostać w sumie 728 tys. zł.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie ma w budżecie pieniędzy na wypłatę rekompensat za straty spowodowane przez zwierzęta; odpowiednie kwoty otrzymuje w transzach z Ministerstwa Finansów. Jak zapewniono, w ciągu kilku dni wszyscy rolnicy mają otrzymać rekompensaty.

Przyrodnicy przyznają, że szkody spowodowane zwłaszcza przez bobry to duży problem na Warmii i Mazurach. Populacja tych zwierząt tuż po II wojnie wynosiła tam kilkadziesiąt sztuk. Przez kilkadziesiąt kolejnych lat tak się rozrosła, że obecnie przekroczyła 7 tys. osobników. Pozostające pod ochroną bobry blokują naturalny przepływ wód, które zalewając łąki i pola, niszczą uprawy; doprowadzają również do uszkodzenia infrastruktury drogowej.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Stanisław Dąbrowski przypomniał, że w latach 90. XX wieku resort środowiska przedstawił pomysł, by bobry wpisać na listę zwierząt łownych. Polski Związek Łowiecki jednak nie przystał na to z dwóch powodów. Po pierwsze na myśliwych spadłby obowiązek wypłaty odszkodowań za straty spowodowane przez bobry. Związek obawiał się także fali krytyki po tym, jak zwierzęta dotąd chronione miałyby być eliminowane poprzez odstrzał.

Dąbrowski dodał, że na Białorusi, Litwie, Łotwie, w Obwodzie Kaliningradzkim, Estonii, Finlandii i Szwecji bobry należą do zwierząt łownych.

Czytaj więcej w Money.pl
Zapłacą za hałas na A2. Jest wyrok sądu Będą odszkodowania dla rodziny ze Strykowa za hałas spowodowany budową autostrady.
Odszkodowanie za cierpienie. Kiedy przysługuje? Wniosek o zbyt wygórowane odszkodowanie w przypadku sprawy w sądzie spowoduje konieczność wniesienia wyższej opłaty sądowej.
Oficer CBŚ chce 900 tysięcy złotych. Bo... W związku z aresztowaniem wpadł w depresję, a po wyjściu na wolność korzystał z pomocy psychiatry.
Tagi: bóbr, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz