Notowania

smoleńsk
12.05.2011 17:29

Wiadomo gdzie trafi tablica ze Smoleńska

MSW przekaże sporna tablicę Stowarzyszeniu Rodzin Katyń 2010. Wybrali tymczasowe miejsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Wojciech Pacewicz)

*Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej, którą Rosjanie zdemontowali tuż przed obchodami rocznicy tego zdarzenia, będzie czasowo wystawiona w kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie - poinformowała szefowa Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 Zuzanna Kurtyka. *

Stowarzyszenie ma w piątek o godz. 14 odebrać tablicę z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zostanie ona przeniesiona do Kaplicy Katyńskiej w kościele św. Krzyża.

_ - Nie ma jeszcze decyzji, gdzie tablica zostanie zamontowana na stałe. Członkowie Stowarzyszenia oraz osoby, które uczestniczyły w jej montażu w Smoleńsku spotykają się w piątek i będziemy o tym dyskutowali. Propozycji jest kilka, m.in. umieszczenie tablicy w jednym z polskich sanktuariów _ - powiedział Adam Kalita ze Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010.

Proboszcz warszawskiej parafii Św. Krzyża ks. Marek Białkowski potwierdził, że tablica smoleńska będzie przechowywana w Bazylice Św. Krzyża w Kaplicy Katyńskiej do czasu, kiedy na stałe zostanie zainstalowana w Sanktuarium na Jasnej Górze. Dodał, że z tego, co mu wiadomo, ma to nastąpić w sierpniu.

Ks. Białkowski nie potrafił powiedzieć czy tablica zostanie wystawiona, czy raczej będzie w kaplicy przechowywana do czasu, kiedy znajdzie swoje stałe miejsce na Jasnej Górze. Dodał, że te szczegóły nie zostały jeszcze ustalone. _ Czekam na kontakt z tymi, którzy o to wystąpili, aby ustalić szczegóły odnośnie umieszczenia tablicy smoleńskiej w tej kaplicy. Sądzę, że chodzi raczej o jej przechowanie do czasu, kiedy zostanie przygotowane jej odpowiednie miejsce na Jasnej Górze _ - zaznaczył proboszcz parafii.

Magdalena Merta, żona wiceministra kultury Tomasza Merty, który zginął w katastrofie, powiedziała PAP, że członkowie Stowarzyszenia otrzymali propozycję od Zakonu Paulinów, aby umieścić tablicę w klasztorze na Jasnej Górze. _ Z wielką wdzięcznością przyjmujemy zaproszenie ze strony Zakonu Paulinów _ - dodała. Jej zdaniem - jeśli tak się stanie - najlepszym miejscem byłaby tamtejsza kaplica Golgoty Wschodu.

Merta zastrzegła jednak, że w jej osobistym odczuciu byłoby lepiej, gdyby tablica pozostała w Warszawie lub kiedyś wróciła do stolicy. Jak podkreśliła, tablica nie powinna pozostać na stałe w pomieszczeniu muzealnym czy kościelnym, lecz być wyeksponowana _ gdzieś na zewnątrz _ - w miejscu dostępnym dla wszystkich.

_ - Myślę, że właściwym dla niej miejscem byłby Trakt Królewski. Ale zdaję sobie sprawę z tego, że w obecnym klimacie politycznym próba wyjednania zgody na umieszczenie jej na którymś budynku w pobliżu lub na samym murze Pałacu Namiestnikowskiego nie spotkałaby się z aprobatą _ - powiedziała Merta.

Jak podkreśliła, Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010 docenia to, że MSZ zaopiekowało się tablicą po jej demontażu przez Rosjan. Poinformowała również, że w piątkowym odebraniu tablicy z siedziby ministerstwa zamierzają uczestniczyć bliscy ofiar katastrofy i osoby, które towarzyszyły im podczas listopadowej wizyty w Smoleńsku. Ich zamiarem jest nadanie tej uroczystości _ wymiaru aktu patriotycznego _ i złożenie hołdu dla tych, którzy zginęli - dodała Merta.

Tablicę, którą Stowarzyszenie zamontowało w miejscu katastrofy, Rosjanie zdemontowali w przeddzień obchodów rocznicy katastrofy. W jej miejscu umieścili nową, dwujęzyczną z napisem: _ Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku _.

Poprzednia tablica informowała po polsku, że ofiary katastrofy zginęły _ w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach Wojska Polskiego w 1940 r. _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t131990.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/schetyna;w;msz;zabraklo;komunikacji,241,0,815857.html) Schetyna: W MSZ zabrakło komunikacji Trwa spór, kto zawinił w sprawie tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t137177.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/smolenska;tablica;wrocila;do;polski,35,0,816931.html) Smoleńska tablica wróciła do Polski Usunięta przez Rosjan tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej trafiła do Polski.
Tagi: smoleńsk, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz