Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Widać rozłam w PO. Tusk dał Gowinowi czerwoną kartkę

0
Podziel się:

Donald Tusk dał Jarosławowi Gowinowi czerwoną kartkę, dystansując się wobec jego stanowiska w tej sprawie.

Widać rozłam w PO. Tusk dał Gowinowi czerwoną kartkę
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Politolog Anna Materska-Sosnowska uważa, że głosowanie przeciw projektowi Platformy ws. związków partnerskich przez część posłów PO oznacza rozłam w partii. Oceniła, że Donald Tusk dał Jarosławowi Gowinowi czerwoną kartkę, dystansując się wobec jego stanowiska w tej sprawie.

_ - Na pewno widać rozłam w Platformie. Sytuacja się bardzo zaostrzyła _ - powiedziała Materska-Sosnowska.

Przed piątkowym głosowaniem nad projektami ws. związków partnerskich minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział w Sejmie, że wszystkie trzy projekty są niezgodne z konstytucją. Następnie premier Donald Tusk oświadczył, że w tej sprawie Gowin wygłosił swoją osobistą opinię i zwrócił się do posłów o umożliwienie dalszej pracy nad regulacjami ws. związków partnerskich.

_ - W moim przekonaniu to jest czerwona kartka dla Gowina _ - mówiła Materska-Sosnowska. Według niej, jeśli premier zdecyduje się na wyciągnięcie konsekwencji wobec ministra sprawiedliwości, może to _ doprowadzić do schizmy z Platformie _.

Jak oceniła, Gowin gra va banque i _ dał już tyle sygnałów, że idzie na zwarcie. _

_ - Pytanie, czy jest w stanie wyprowadzić czterdzieści osób. Jeśli tak - to premier ma problem, jako szef rządu i lider partii _ - stwierdziła.

Sam fakt odrzucenia już w pierwszym czytaniu projektów dot. związków partnerskich politolog określiła jako głupotę. Argumentowała, że Sejm jest miejscem na poszukiwanie kompromisu i ścieranie się racji.

_ - Jeżeli kończymy dyskusję w pierwszym czytaniu, to zamykamy pole manewru, zamykamy pole do dyskusji. To przeczy idei demokracji i parlamentu _ - uznała.

Sejm odrzucił w piątek wszystkie trzy projekty w sprawie związków partnerskich zgłoszone przez kluby: PO, SLD i RP. Przyczyniły się do tego, oprócz głosów PiS i SP, także głosy PSL i ponad 40 posłów PO.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostro w Sejmie. "Premier dostał w twarz" - To jest dla mnie duże rozczarowanie - powiedział poseł RP Robert Biedroń po tym jak Sejm odrzucił wszystkie trzy projekty ws. związków partnerskich
Upokorzył Tuska? "Osobista porażka" Starcie szefa PO z ministrem sprawiedliwości to znak głębokiego kryzysu w Platformie?
Gowin chce akceptacji od Tuska. W sprawie... Jarosław Gowin uważa, że jego rozporządzenie ws. reorganizacji sądów rejonowych powinno uzyskać akceptację premiera Donalda Tuska.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)