Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stosunki usa-polska
14.04.2011 07:26

Wikileaks i prawda o stosunkach USA-Polska

Donald Tusk naciskał na spotkanie z Barackiem Obamą. Baliśmy się o losy tarczy antyrakietowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Demaskatorski portal Wikileaks ujawnia poufną depeszę wysłaną 20 marca 2009 r. do Waszyngtonu przez ówczesnego ambasadora USA w Polsce Victora Ashe. Amerykański dyplomata pisał, że polski rząd obawiał się, iż Amerykanie mogą porozumieć się z Rosją, m.in. w kwestii tarczy antyrakietowej, z pominięciem Warszawy. *

Ashe pisał też, że Polacy są zaniepokojeni powolnym tempem konsultacji ze stroną amerykańską w sprawie tarczy antyrakietowej, zwłaszcza na szczeblu głów państw.

_ Wśród polskich elit rządowych narasta obawa, że Polska stała się dla Waszyngtonu jedynie uciążliwością, co jest trudne do przełknięcia dla kraju, który uważa się za lojalnego sojusznika i ważnego partnera dla amerykańskich interesów strategicznych w Europie i Afganistanie _ - pisał ambasador w depeszy ujawnionej przez Wikileaks.

Ashe wyraził pogląd, iż obawy polskiego rządu mogłoby rozwiać rychłe spotkanie premiera Donalda Tuska z prezydentem Obamą. Do spotkania tego rzeczywiście doszło w kwietniu 2009 r. na szczycie USA - UE w Pradze.

Amerykański dyplomata pisał w swej depeszy, że wyjaśnienia prezydenta Obamy na temat _ tajnych listów _, jakie wysłał do prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa zostały dobrze przyjęte w Warszawie. Jednak nie rozwiały one polskich niepokojów dotyczących dialogu amerykańsko-rosyjskiego.

Ashe relacjonował też, że rządowi polskiemu bardzo zależy na rozpoczęciu dialogu na wysokim szczeblu z nową administracją prezydenta Obamy, w tym na wizycie premiera Tuska w Białym Domu. _ Prywatnie urzędnicy polskiego MSZ powiedzieli nam, że premier straci wiarygodność jeśli nie złoży wizyty w Waszyngtonie przed końcem kwietnia _ - pisał były ambasador. Dodał, że _ Polacy wiedzą o zamiarze prezydenta Obamy spotkania się z uczestnikami nieformalnego szczytu USA-UE w Republice Czeskiej, gdzie sprawa tarczy antyrakietowej będzie bez wątpienia na porządku obrad _.

Amerykański dyplomata konkluduje, że mimo licznych zapewnień strony amerykańskiej, iż konsultacje w sprawie tarczy antyrakietowej będą prowadzone, _ Polacy bardzo dobrze zdają sobie sprawę z braku rzeczywistych konsultacji, czy to dotyczących stanowiska administracji w sprawie tarczy, czy dialogu w formie przewidzianej w Deklaracji o Współpracy Strategicznej z sierpnia 2008 _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t94040.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dokumenty;wikileaks;nie;tak;grozne;bo;nie;tajne,251,0,724219.html) Dokumenty WikiLeaks nie tak groźne, bo nie tajne? Dziś wieczorem portal ma opublikować informacje dotyczące także Polski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t80512.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bazy;w;polsce;przekresla;reset,195,0,789187.html) Bazy w Polsce przekreślą reset? Moskwa chce, by Amerykanie wytłumaczyli się z planów rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t85422.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;znowu;grzmi;przez;tarcze,170,0,788906.html) Rosja znowu grzmi. Przez tarczę Rogozin: jej elementy w Polsce stanowią dla nas potencjalne zagrożenie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t125423.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;w;polsce;-;bialy;dom;nie;potwierdza,62,0,749374.html) Obama w Polsce - Biały Dom nie potwierdza Amerykanie nie podają od razu oficjalnych komunikatów na temat wizyt prezydenta.
Tagi: stosunki usa-polska, usa, polska, obama, tusk, spotkanie, tarcza, wikileaks, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz