Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wizyta Bronisława Komorowskiego na Łotwie już zakończona

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski zakończył dwudniową oficjalną wizytę na Łotwie i wrócił do Warszawy.

Wizyta Bronisława Komorowskiego na Łotwie już zakończona
(eecpoland.eu)

Prezydent Bronisław Komorowski zakończył dwudniową oficjalną wizytę na Łotwie i wrócił do Warszawy. W Rydze rozmawiał między innymi z prezydentem Łotwy na tematy gospodarcze oraz o polsko-łotewskiej współpracy w ramach Unii Europejskiej i NATO.

Spotkał się też z przedstawicielami polskiej mniejszości na Łotwie. Podsumowując wizytę, prezydent zwracał uwagę na pozycję Polonii na Łotwie. Mówił, że Polacy od bardzo dawna zajmują ważne miejsce w społeczności łotewskiej, co jest efektem mądrej historii relacji pomiędzy naszymi krajami. To jest także efekt wspólnego doświadczenia i wspólnego odzyskania wolności, budowania, członkostwa w UE i NATO - dodał.

W ocenie Bronisława Komorowskiego, dzięki dobrym relacjom z Polonią, wzrastają szanse na budowę lepszych relacji z Polską, chociażby gospodarczych. Prezydent zauważył, że obecnie rośnie wymiana handlowa między naszymi krajami - co roku nawet o 30 procent. Sprawy idą w dobrą stronę, w dobrą stronę idzie także opinia o Polsce i siłą rzeczy także o Polakach na Łotwie - powiedział.

Bronisław Komorowski odwiedził też Uniwersytet Łotewski. Wcześniej była to Politechnika Ryska, którą kończyli między innymi prezydent Ignacy Mościcki oraz generał Władysław Anders. Na uczelni zachował się studencki karcer, który odnowiono z funduszy polskiego ministerstwa kultury.

Pierwszego dnia wizyty podpisano polsko-łotewski program o współpracy kulturalnej i edukacyjnej na lata 2013-16 oraz porozumienie o współpracy gazowej pomiędzy resortami gospodarki.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent mówi o nich, jak o wielkim narodzie Zdaniem prezydenta, aby to zbliżenie stało się faktem, konieczna jest aktywność zarówno UE, jak i Ukrainy.
Komorowski ostrzega przed "bronią atomową" Prezydent zaznaczył, że _ to jest początek negocjacji, a nie koniec _.
Pierwsza konkretna propozycja dla Polski. Miało być więcej Ważą się losy unijnych dotacji. Polska walczy o wiele miliardów.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)