Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojsko już niemal gotowe na 11 listopada

0
Podziel się:

Powitanie z prezydentem, podniesienie flagi państwowej i defilada - to elementy codziennych zajęć pododdziałów reprezentacyjnych wojska.

Wojsko już niemal gotowe na 11 listopada
(Piotr Blawicki/East News)
bEstmcEl

Powitanie z prezydentem, podniesienie flagi państwowej i defilada - to elementy codziennych zajęć pododdziałów reprezentacyjnych wojska i innych służb przed obchodami Święta Niepodległości. Żołnierze i funkcjonariusze każdego dnia po kilka godzin pracują nad wyglądem i krokiem.

_ Panowie linia, linia, pilnujemy linii! Klepanie słyszę! Troszeczkę wyżej ten karabin, spionować! _ - napomina dowódca zgrupowania defiladowego, gdy jego podkomendni ćwiczą na terenie mazowieckiego oddziału Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Każdy pododdział honorowy składa się z 36 żołnierzy lub funkcjonariuszy oraz dowódcy i pocztu sztandarowego. Łącznie z orkiestrą na placu ćwiczy ok. 500 osób - tyle, ile weźmie udział w uroczystości _ Razem dla niepodległej _ z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Oprócz żołnierzy różnych formacji przemaszerują policjanci, funkcjonariusze Służby Celnej, Służby Więziennej i Straży Granicznej. Dla niektórych udział w ceremonii to rodzaj wyróżnienia i nagroda.

bEstmcEn

_ Przechodzą tu szkolenie zgrywające. W pododdziałach reprezentacyjnych priorytetem jest wyszkolenie, konieczny jest odpowiedni poziom musztry indywidualnej i zespołowej, zgranie z pododdziałem _ - wyjaśnia kpt. Tomasz Sewastynowicz z Batalionu Reprezentacyjnego WP.

Jak powiedział Sewastynowicz, mimo jednolitego regulaminu _ każdy pododdział ma delikatne różnice, co jest zauważalne pierwszego dnia _. _ To drobiazgi, kwestia nawyków _ - dodał kapitan. Ćwiczenia mają zniwelować różnice między pododdziałami i wewnątrz nich. Ćwiczone są wybrane elementy ceremoniału - powitanie z prezydentem, wystawienie pocztu flagowego, wystąpienia dowódców wart, zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wreszcie defilada.

Ujednoliceniu podlegają nie tylko ruchy, ale także rozmiary płaszczy i koszul, odcienie ubiorów, sposób zawiązania krawatów, ułożenie szalików, przygotowanie i stan obuwia. Na początku tygodnia umundurowanie sprawdził dowódca garnizonu Warszawa, który wizytował zgrupowanie. Rozpoczęło się ono 3 listopada w niedzielę. Zajęcia odbywają się codziennie od 9.00 do 14.00. Próba generalna jest planowana na piątek 8 listopada, ale ćwiczenia będą powtarzane do ostatniej chwili, do 10 listopada.

Wojsko bierze pod uwagę, że aura może być niesprzyjająca. _ Przygotowujemy się na każde warunki. Gdyby było zimno, mamy bieliznę termoaktywną. Zamiast rogatywek mogą być czapki zimowe _ - mówił kapitan.

bEstmcEt

Zimno i deszcz mogą dać się we znaki nie tylko ludziom, ale i instrumentom. _ Instrumenty nie są stworzone do grania w takich warunkach, lecz w temperaturze pokojowej _ - powiedział st. sierż. Tomasz Pieczka z orkiestry wojskowej z Rzeszowa, która wystąpi na uroczystości 11 listopada. _ Instrument to subtelne urządzenie, bardzo reaguje na zmiany temperatury. Mimo to jako doświadczeni muzycy staramy się jak najlepiej wykonać zadanie _ - dodał.

_ Z reguły w złych warunkach nie wykonujemy bardzo skomplikowanych utworów. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nie da się tego uniknąć - gdy na przykład trzeba w obecności zagranicznej delegacji lub ambasadora wykonać hymn innego państwa. Dotyczy to zwłaszcza hymnów krajów południowoamerykańskich _ - ujawnił sierżant. Jest też sposób, by muzykom i ich instrumentów oszczędzić marznięcia i moknięcia: _ Staramy się wtedy, by muzycy pojawiali się na miejscu uroczystości w ostatniej chwili _ - wyjaśnił kpt. Sewastynowicz.

Czytaj więcej w Money.pl

bEstmcEO
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)