Notowania

kalisz
18.06.2012 16:45

Wybory we Francji to według SLD dobry omen

Wybory we Francji pokazują, że nastał czas dla lewicy - ocenił poseł SLD Ryszard Kalisz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wybory we Francji pokazują, że nastał czas dla lewicy - ocenił poseł SLD Ryszard Kalisz. Zdaniem byłego europosła, szefa świętokrzyskiego SLD Andrzeja Szejny także wynik wyborów w Grecji wskazuje, że przyszedł moment na przejęcie przez lewicę odpowiedzialności za Europę.

Politycy Sojuszu skomentowali wyniki wyborów we Francji i Grecji podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Kielcach.

Szejna podkreślił, że w niedzielnych wyborach parlamentarnych we Francji po raz kolejny - po zwycięstwie kandydata na prezydenta Francois Hollande'a - zwyciężyli socjaliści.

_ - Drugim sygnałem bardzo ważnym jest to, co stało się w Grecji. Również tam większość wyborców opowiedziała się za ugrupowaniami lewicowymi i prawdopodobnie zostanie utworzony (tam) rząd między centroprawicą i socjalistycznym PASOK, co również jest potwierdzeniem, że dzisiaj przyszedł czas na przejęcie odpowiedzialności za Europę przez lewicę _ - ocenił Szejna.

Jego zdaniem także sympatie Polaków zmierzają w kierunku lewicy. - _ My staramy się na tę zmianę odpowiedzieć. Przygotowujemy program polityczny, gospodarczy, szykujemy się do wyborów _ - mówił.

Także według Kalisza w Polsce widać zmęczenie społeczeństwa polityką neoliberalną i _ ciągłymi oszczędnościami na wszystkim i bez sensu _. _ Jesteśmy za stabilnością finansów publicznych, ale jesteśmy również za pobudzeniem wzrostu gospodarczego _ - zaznaczył.

_ - Jesteśmy w kontakcie z partią socjalistyczną we Francji i twórczo przerabiamy w tej chwili projekt pobudzenia wzrostu gospodarczego, zaprezentowany przez Francois Hollande'a - poprzez narodowe obligacje gwarantowane przez państwo, ale bardzo tanio oprocentowane _ - dodał Kalisz.

Według niego wszystko wskazuje na to, że wkrótce dojdzie do dużego przemodelowania wsparcia i sympatii dla różnych sił na polskiej scenie politycznej.

Przed konferencją politycy SLD spotkali się z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Adamem Jarubasem (PSL). Szejna podkreślił, że SLD zamierza zwyciężyć w wyborach samorządowych w województwie, ale w trudnym czasie Sojusz będzie wspierał wszystkie mądre decyzje PSL.

Kalisz zaznaczył, że umiejętna polityka SLD w województwie świętokrzyskim - nie szukania wrogów za wszelką cenę, a porozumiewania się z konkurentami, którzy w przyszłości mogą zostać współpracownikami - spotyka się z poparciem jego i kierownictwa SLD.

Czytaj więcej o lewicy w Money.pl
Lewica: Chcą nas "wygumować" z historii _ Próba zapomnienia o tym, że lewica uczestniczyła w integracji Polski z UE jest fałszowaniem historii _ - mówił były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Wie, dlaczego SLD przegrywa. Co na to Miller? Dr. Rafał Chwedoruk - politolog z Uniwersytetu Warszawskiego - przygotował analizę pt. Przyczyny i uwarunkowania porażki wyborczej SLD w 2011 roku
W lewicy panuje nienawiść. Wybory pomogą? _ -Od lat stoję między dwoma lokomotywami, które pędzą wprost na siebie _ - mówi szef frakcji parlamentarnej Gregor Gysi.
Tagi: kalisz, lewica, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz