Notowania

pkp
12.04.2012 11:13

Wynagrodzenia prezesów PKP będą jawne

Żadnych tajemnic w tej sprawie nie będzie - zapewnia wiceminister transportu Andrzej Massel.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pkp.pl)

Informacje o tym, ile zarabiają członkowie nowego zarządu PKP, będą jawne po podpisaniu kontraktów menedżerskich przez radę nadzorczą firmy. Tak zapewnił w dziś w Sejmie wiceminister transportu Andrzej Massel.

Massel odpowiadał dziś w Sejmie na pytanie Marka Balta (SLD) w sprawie zwiększonych kosztów utrzymania nowego zarządu PKP SA oraz informacji medialnych o zarobkach sięgających 46 tys. zł miesięcznie. Balt dziwił się podawanej w mediach wysokości nowej pensji byłej prezes PKP, która pozostała w zarządzie.

5 kwietnia nowym prezesem PKP SA został Jakub Karnowski, a wiceprezesami: dotychczasowa prezes Maria Wasiak oraz Piotr Ciżkowicz. Media podawały, że Wasiak zarabiała 19 tys. zł, a jako członek nowego zarządu zarobi dużo więcej - 46 tys. Poseł SLD apelował, by podnieść pensje prezydentowi i premierowi, skoro menedżerowie PKP zarabiają dużo więcej od nich.

_ - Szczegółowe informacje na temat kontraktów menedżerskich dla członków zarządu PKP, w tym o wysokości wynagrodzenia miesięcznego poszczególnych członków zarządu, zostaną udzielone przez radę nadzorczą PKP po zakończeniu procedury podpisywania kontraktów z członkami zarządu _ - powiedział Massel.

_ - Żadnych tajemnic w tej sprawie nie będzie. Ta sprawa będzie upubliczniona _ - zapewnił. Wiceminister poinformował, że członkowie zarządu nie będą pobierali wynagrodzenia z tytułu zasiadania w radach nadzorczych w spółkach-córkach PKP.

- _ Wynagrodzenia będą adekwatne do zadań stawianych nowemu zarządowi _ - podkreślił Massel._ - Chodzi o połączenie doświadczenia finansowego i menedżerskiego dwóch nowych członków zarządu - prezesa Jakuba Karnowskiego i Piotra Ciżkowicza i doświadczenia kolejowego, które ma była prezes PKP Maria Wasiak _ - tłumaczył.

Prosił w Sejmie o wsparcie dla nowego zarządu PKP, który ma _ bardzo poważne zadanie _. Wśród nich wymienił zagospodarowanie nieruchomości kolejowych i przeznaczenie uzyskanych środków na rozwój - na wkład krajowy do dużych inwestycji w tabor dla polskich przewoźników kolejowych.

Wiemy, że w PKP Intercity większość wagonów ma 28 lat. Chodzi nie tylko o odnowienie - sztuka za sztukę, tylko o zmianę jakościową, by nowe wagony mogły jeździć z maksymalnymi prędkościami na modernizowanych liniach kolejowych - 160, 200, 230 km na godzinę - mówił Massel.

Wśród postawionych przed zarządem zadań wymienił też uporządkowanie sytuacji w spółkach-córkach PKP i zaprowadzenie nowego ładu korporacyjnego. Zadaniem zarządu ma być też podnoszenie standardu głównych dworców kolejowych w Polsce, partnerska współpraca z samorządami i sprawne przekazywanie im części dworców.

Czytaj więcej o PKP
Stacja we Włoszczowej hitem. Będzie druga? Dziś w ciągu doby z Włoszczowej odjeżdżają 22 pociągi, a w pierwszym kwartale tylko PKP Intercity sprzedało prawie 4 tysiące biletów.
Byłeś w tym pociągu? Poszukają cię w gazecie Częstochowska prokuratura chce ustalić i przesłuchać wszystkie osoby jadące pociągami, które się wówczas zderzyły.
Wygrali z PKP, nie ma zgody na podwyżki Prezes Urzędu Transportu Kolejowego nie zgodził się na podwyższenie stawek opłaty za dostęp do torów.
Tagi: pkp, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz