Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

XIII Światowy Szczyt Noblistów już zakończony

0
Podziel się:

W oświadczeniu laureaci Pokojowej Nagrody Nobla wezwali do całkowitego zakazu użycia broni jądrowej i ograniczenia wydatków na zbrojenia. Według nich czas przełożyć słowa na czyny.

XIII Światowy Szczyt Noblistów już zakończony
(PAP/Jacek Turczyk)

_ - Wszystko, co na tym świecie ma początek, ma też i swój koniec _ - powiedział Lech Wałęsa podczas ceremonii w Operze Narodowej. Jak podkreślił, w spotkaniu w Warszawie wzięło udział najwięcej noblistów w historii szczytu. Według niego tegoroczne obrady miały też największą oglądalność.

_ - Ja jestem rewolucjonistą, stąd też bez przerwy zgłaszam pomysły rewolucyjne. Od początku tak czyniłem, ale muszę powiedzieć, że efektów tych rewolucyjnych pomysłów nie mam za dużo _ - mówił Wałęsa. Jak podkreślił, inni laureaci Pokojowej Nagrody Nobla _ drążą, zmieniają świat krok po kroku i efekty na tej drodze mają znaczne _.

_ - Nasze pokolenie ma największą szansę na pokój, na rozwój, na dobrobyt. Wcale nie potrzeba tak dużo, aby na tę drogę skutecznie i szybko wejść. Mam nadzieję, że tej szansy nie zmarnujemy _ - zaznaczył legendarny szef Solidarności.

Były prezydent RPA, noblista Fredrik Willem de Klerk w imieniu wszystkich laureatów Pokojowej Nagrody Nobla biorących udział w Szczycie Noblistów w Warszawie odczytał oświadczenie wypracowane podczas tegorocznych obrad. W dokumencie nobliści zaapelowali o solidarność między ludźmi. _ W wielu kulturach naucza się, że powinniśmy szanować siebie nawzajem i traktować bliźniego jak siebie samego. To jest esencja solidarności _ - mówił de Klerk.

Wezwał też do walki z zanieczyszczeniem środowiska, ograniczenia broni nuklearnej, poszanowania praw człowieka szczególnie w miejscach objętych konfliktami zbrojnymi i zredukowania wydatków na zbrojenia. _ W 2012 r. rządy państw wydały 700 mld dol. na siły zbrojne. Nie stać nas na to, podstawowe potrzeby wielu ludzi nie są zaspokojone _ - podkreślił de Klerk.

Nobliści w oświadczeniu wskazali, że nie żyjemy już w czasach, w których obowiązuje zasada _ chcesz pokoju, przygotuj się na wojnę _. Przekonywali, że pokój można osiągnąć - w ramach negocjacji pokojowych - także w Syrii. _ Chcesz pokoju, przygotuj się na pokój _ - napisali.

Spośród laureatów Pokojowej Nagrody Nobla do Warszawy przyjechali m.in.: Dalajlama XIV, irlandzkie działaczki Betty Williams i Mairead Corrigan-Maguire, twórca idei mikrokredytu Muhammad Yunus, irańska prawniczka Szirin Ebadi i były prezydent RPA Frederik Willem de Klerk. W szczycie wzięli także udział przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych, m.in. zastępca sekretarza generalnego ONZ Peter Launsky-Tieffenthal oraz Melissa Fleming z Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Na konferencji prasowej podsumowującej szczyt w Warszawie Wałęsa wezwał wszystkich laureatów pokojowej nagrody Nobla do wspólnego działania na rzecz pokoju i demokracji, do przełożenia słów na czyny, aby - jak stwierdził - nie mieć potem _ wyrzutów sumienia _. _ Gdyby to się udało, a więc większa skuteczność noblistów i nasz udział w tym wszystkim, to byśmy odhaczali punkt po punkcie załatwione w tym roku udało się, za rok załatwimy. Chciałbym widzieć te praktyczne rzeczy _ - powiedział.

Podkreślił po raz kolejny, że współczesny świat powinien zmierzać w kierunku stworzenia z ONZ parlamentu globalnego, z Rady Bezpieczeństwa - rządu globalnego, a NATO - ministerstwa obrony globalnej. _ Wtedy u góry moglibyśmy napisać: my pokolenie XXI wieku nie pozwolimy nikomu, nigdzie na antysemityzm, rasizm, czystki etniczne, potem ta chemia (broń chemiczna). Nie pozwolimy, by takie były niesprawiedliwości w świecie _ - powiedział Wałęsa.

Zdaniem amerykańskiej aktorki, działaczki charytatywnej Sharon Stone, która odebrała w czasie szczytu Nagrodę Pokoju, pomysły Wałęsy są _ głęboko przemyślane i odpowiednie do rozwiązania wielu problemów _. _ Nadszedł czas teraz, abyśmy wykorzystali dolary, które do tej pory marnowaliśmy na zbrojenia i nieodpowiednie działania i muszą być one zainwestowane w inne miejsca na korzyść obywateli, (...) głodujących ludzi i dostarczanie im opieki zdrowotnej, gdyż to są logiczne kroki ku dostosowaniu się do nowej epoki, w której żyjemy _ - powiedziała Stone.

Sharon Stone laureatką Nagrody Pokoju

  • fot: PAP/Jacek Turczyk
  • fot: PAP/Jacek Turczyk
  • fot: PAP/Jacek Turczyk
  • fot: PAP/Jacek Turczyk [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/sharon-stone-laureatka-nagrody-pokoju-g641858.html) Dodała, że wszystkie społeczności, agencje i rządy muszą zmienić swoje podejście i skoncentrować się na przyszłości. _ Także Kościół katolicki dostosowuje się do tych nowych czasów, ludzie powinni podejmować nowe kroki z tym wspaniałym papieżem jakiego mamy. Musimy zarówno duszą, jak i umysłem dostosować się do epoki, w której żyjemy _ - powiedziała.

Podczas ceremonii zamknięcia szczytu noblistom za przyjazd do Warszawy podziękowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. _ Ciągle jeszcze społeczność międzynarodowa nie uporała się z wojnami domowymi, deptaniem demokracji, łamaniem praw człowieka, łamaniem praw kobiet. Ciągle jest jeszcze wiele nierówności społecznych i biedy, niszczenia środowiska _ - mówiła, podkreślając jednak, że _ ludzi dobrej woli jest więcej niż myślimy, warto ich naśladować i pomnażać zasiane przez nich ziarno _. _ Nie zawsze to się dzieje na skalę międzynarodową, czasami na skalę lokalną, ludzie chcą udzielać się dla dobra wspólnego, widzimy to właśnie w Warszawie. Mieszkańcy są bardzo zainteresowani losami swojego miasta, chcą mieć na nie wpływ _ - mówiła.

Światowy Szczyt Laureatów Nagrody Nobla zainicjował w 2000 r. Michaił Gorbaczow. Przez pierwsze osiem lat jego obrady odbywały się w Rzymie, potem w: Berlinie, Paryżu, Hiroszimie, Chicago. W następnym roku szczyt odbędzie się w Kapsztadzie. Gorbaczow, ostatni przywódca ZSRR, laureat pokojowej Nagrody Nobla w 1990 r., w ostatniej chwili ze względów zdrowotnych odwołał swój przyjazd do Warszawy.

Czytaj więcej w Money.pl
Sharon Stone odbiera nagrodę w Warszawie Dotychczas wyróżnieni zostali m.in.: piłkarz Roberto Baggio, piosenkarka Annie Lennox, wokalista U2 Bono i aktor George Clooney.
Wałęsa: Nobel dla OPCW to słuszna decyzja Pokojowy noblista z 1983 roku. Dodał, że do skutecznej walki z tą bronią konieczne jest przeorganizowanie Rady Bezpieczeństwa ONZ i NATO.
Nagroda Nobla z chemii przyznana. Za co? Trzech naukowców wyróżnionych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)