Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Za tydzień przez stolicję przejdzie Parada Równości

0
Podziel się

W tygodniu poprzedzającym paradę zaplanowano wiele imprez w ramach Festiwalu Parady Równości.

Za tydzień przez stolicję przejdzie Parada Równości
(Luka Lukasiak/East News)
bEqPAPWt

Za tydzień - w sobotę 14 czerwca - odbędzie się w Warszawie Parada Równości - coroczna manifestacja środowisk LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksulanych i transpłciowych). W tygodniu poprzedzającym paradę zaplanowano wiele imprez w ramach Festiwalu Parady Równości.

Tegoroczna Parada Równości rozpocznie się o godz. 15 przed Pałacem Kultury i Nauki, start zaplanowano w okolicach stacji metra Centrum. Uczestnicy manifestacji przejdą ulicą Marszałkowską, placem Bankowym, aleją Solidarności i mostem Śląsko-Dąbrowskim na drugą stronę Wisły. Tam, ulicami Sierakowskiego i Kłopotowskiego przejdą na Wybrzeże Helskie, gdzie znajduje się klub La Playa, w którym odbędzie się Plaża Równości - impreza kończąca Paradę.

Uświetnią ją występy m.in. Izabeli Trojanowskiej, polskich drag queen oraz popisy DJ-ów. Koncerty potrwają aż do rana. Wstęp jest bezpłatny.

bEqPAPWv

_ Cieszymy się, że w tym roku udało się zorganizować imprezę, która rozpocznie się bezpośrednio po Paradzie, tak jak to wygląda w krajach zachodnich. Myślę, że to podtrzyma atmosferę zabawy i pewnego święta, które co roku związane jest w Paradą. Dla nas to też duże wyzwanie organizacyjne, ale myślę, że to będzie wyjątkowe wydarzenie _ - powiedział PAP rzecznik prasowy Parady Równości przedstawiający się jako Jej Perfekcyjność.

Głównym sponsorem tegorocznej Parady Równości są Fundusze Norweskie. _ Udało się to po raz pierwszy i spowodowało, że różne firmy, nie tylko polskie, zdecydowały się wesprzeć Paradę. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach, kolejne firmy będą chciały nas wspomóc w ten sposób. Bo Parada - oprócz tego, że jest wydarzeniem o charakterze społecznym i politycznym - jest także wydarzeniem kulturalnym, chyba takim, które już na stałe wpisało się w warszawski kalendarz _ - dodał rzecznik.

Trasa Parady jest nieco dłuższa niż w rok temu - wyniesie ponad 5 km. Na trasie przemarszu na uczestników będą czekały beczkowozy z wodą.

Rozpoczął się już poprzedzający imprezę Festiwal Parady Równości. Zaplanowano kilkadziesiąt wydarzeń m.in. o charakterze naukowym, kulturalnym i rozrywkowym. W najbliższą niedzielę w siedzibie Fundacji Feminoteka o godz. 16 odbędzie się debata _ Wychodzimy z szafy! Kobiety nieheteronormatywne w przestrzeni publicznej _.

bEqPAPWB

W poniedziałek w galerii MiTo rozpacznie się kiermasz książek związanych z tematyką LGBT; potrwa do niedzieli 15 czerwca. We wtorek zaplanowano debatę o _ tęczowym rodzicielstwie _ (o godz. 19, w galerii MiTo) oraz wykład dr. Marka Woszczka z UAM _ Teologia queer i emancypacja radykalna _ (godz. 19, w Austriackim Forum Kultury).

W środę chętni będą mogli wziąć udział w _ Tęczowym zwiedzaniu Sejmu _ - wycieczce organizowanej przez biuro poselskie Roberta Biedronia i Fundację Feminoteka. Wymagana jest rejestracja, zgłoszenia przyjmowane będą do wtorku, do godz. 11, pod adresem dawid.wawryka@robertbiedron.pl. Wycieczka odbędzie się w godz. 16-17, następnie zaplanowano pokaz filmu _ Zobaczcie nas! Parady i polityka _. Po filmie (godz. 19-21) odbędzie się spotkanie informacyjno-konsultacyjne z posłem Biedroniem.

W czwartek w Sejmie w godz. 12-14 odbędzie się konferencja o związkach partnerskich organizowana przez klub SLD.

W piątek zaplanowano konferencję LGBT Business Forum (godz. 13, Austriackie Forum Kultury). Także w piątek o godz. 19 odbędzie się Modlitwa ekumeniczna w intencji osób LGBT (Austriackie Forum Kultury).

bEqPAPWC

W dniu Parady Równości o godz. 13 złożone zostaną kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci Izabeli Jarugi-Nowackiej (przed gmachem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej).

W niedzielę 15 czerwca zaplanowano m.in. Piknik z organizacją Miłość Nie Wyklucza (klubokawiarnia Oko w Oko, godz. 11-18), warsztaty tańca japońskiego (siedziba Fundacji Trans-fuzja, godz. 14) oraz pokaz filmowy _ Kino lesbijskie z nutą poliamoryczną _ (siedziba stowarzyszenia Lambda Warszawa, godz. 17).

Pełen program festiwalu można znaleźć na stronie www.paradarownosci.eu/kalendarz-wydarzen.

Czytaj więcej w Money.pl

bEqPAPWW
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)