Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamkną przystanki i ulice, wstrzymają loty

0
Podziel się:

Podczas wizyty Baracka Obamy w Polsce obowiązywać będą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Zamkną przystanki i ulice, wstrzymają loty
(PAP/EPA)

Funkcjonariusze Secret Service, odpowiadający za ochronę prezydenta USA Baracka Obamy, są już w Warszawie. Będą uczestniczyć m.in. w sprawdzaniu wszystkich tras przejazdu i miejsc, w których prezydent będzie przebywać.* *Do Polski przywieziona zostanie też opancerzona limuzyna Obamy.

W piątek i w sobotę w Warszawie odbywać się będzie XVII szczyt państw Europy Środkowo-Wschodniej. Obama ma spotkać się z jego uczestnikami, a w sobotę rozmawiać z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premierem Donaldem Tuskiem.

Funkcjonariusze BOR przyznają, że czekające ich w najbliższych dniach wizyty są gigantycznym przedsięwzięciem. - _ Będzie około 20 prezydentów plus prezydent Stanów Zjednoczonych. Sam ten fakt świadczy o tym, że podjęte zostaną specjalne środki _ - powiedział wiceszef BOR płk Paweł Bielawny.

Jak dodał, mieszkańcy Warszawy powinni być przygotowani na utrudnienia w ruchu już w czwartek. Czasowo wyłączane będą ulice na trasach przejazdów przylatujących do Warszawy głów państw. W przypadku Obamy, który ma przylecieć w piątek - nawet na kilka godzin. - _ Nasi ludzie muszą dokładnie sprawdzić całą taką trasę. Oczywiście miasto musi funkcjonować, dlatego ruch na drogach dojazdowych do niej wyłączany będzie tuż przed przejazdem kolumny _ - zapewnił pułkownik.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t94137.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;spotka;sie;z;liderami;partii;przyjdzie;kaczynski,199,0,837831.html) Obama spotka się z liderami partii. Przyjdzie Kaczyński?
Służby nie chcą ujawniać żadnych szczegółów swych działań. Wiadomo jednak, że główne trasy przejazdów VIP-pów, w tym Obamy, są już zaplanowane i wyznaczone. Podobnie jest z tzw. trasami zapasowymi i trasami ewakuacyjnymi.

Trasy przejazdów sprawdzane są nie tylko pod względem pirotechniczym. Przed tego typu wizytami kontrolowana jest też np. infrastruktura techniczna znajdująca się w miejscach, przez które przejeżdżają lub gdzie przebywają VIP-y._ - Nie mogę mówić o szczegółach. Mogę powiedzieć jedynie, że będziemy sprawdzać wszystko, co może mieć wpływ na bezpieczeństwo prezydentów _ - zaznaczył Bielawny.

Ze względów bezpieczeństwa, podczas wizyty Obamy i szczytu Europy Środkowo-Wschodniej będzie także wprowadzona nad Warszawą - czasowo - strefa zakazu lotów. Latać w jej obrębie będą mogły jedynie śmigłowce i helikoptery służb oraz ratownicze.

Utrudniony dostęp będzie także do wszystkich miejsc, szczególnie hoteli, w których będą mieszkać VIP-y. Obama, podobnie jak inni prezydenci USA, którzy byli z wizytą w Polsce, zatrzyma się w hotelu sieci Mariott, naprzeciwko warszawskiego Dworca Centralnego. Polskie służby przyznają nieoficjalnie, że miejsce to nie jest najłatwiejsze do zabezpieczenia i reorganizacji (wyłączenia) ruchu, decyzję taką jednak podjęła amerykańska delegacja.

W praktyce oznacza to m.in., że przesunięta zostaną niektóre z przystanków komunikacji miejskiej zlokalizowane przy Marriocie. Znajdująca się w budynku prywatna klinika już teraz informuje swoich pacjentów, by w piątek i sobotę przychodzili jedynie, gdy mają umówione wizyty - wszyscy będą musieli bowiem przejść kontrolę bezpieczeństwa.

Płk Bielawny zapewnił, że nie powinno być natomiast utrudnień w funkcjonowaniu samego Dworca Centralnego. - _ Jeśli wszystko będzie przebiegało bezkolizyjnie, nie będzie miało wpływu na funkcjonowanie dworca _ - dodał.

W rejonach spotkań VIP-ów oraz w miejscach, gdzie będą oni mieszkać, nie będzie też można parkować ani wjeżdżać prywatnymi samochodami. _ - Znaki zostały już rozstawione. Współpracujemy ściśle z policją, miastem, Zarządem Dróg Miejskich _ - dodał wiceszef BOR.

Obama korzystać będzie w Warszawie ze swojej własnej opancerzonej limuzyny. Zostanie ona przywieziona do Polski przed wizytą amerykańskiego prezydenta, wraz z innymi pojazdami ochrony. _ - Chodzi o to, byśmy mogli wcześniej sprawdzić pewne rzeczy, np. wymiary - długość, szerokość, wysokość. To jest konieczne do szczegółowego zaplanowania przejazdów _ - wyjaśnił wiceszef BOR. Jak przyznał, funkcjonariusze Secret Service są już - _ od pewnego czasu _ - w Polsce.

Amerykańscy agenci będą wraz z funkcjonariuszami BOR sprawdzać m.in. trasy przejazdu i miejsca pobytu Obamy. Już wcześniej _ upewniali się _ też, czy polskie służby wiedzą i sprawdziły, czy w newralgicznych punktach, np. w kamienicach z oknami wychodzącymi na miejsca, w których będzie przebywał amerykański prezydent, nie mieszkają osoby mogące stanowić dla niego zagrożenie.

Funkcjonariusze przygotowani są też na to, że mieszkańcy Warszawy będą chcieli zobaczyć przejeżdżającą kolumnę z prezydentem Obamą i będą ustawiać się m.in. wzdłuż ulicy Żwirki i Wigury. Amerykańskiego prezydenta bedzie można też zobaczyć w sobotę podczas składania wieńców pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem Bohaterów Getta. Prezydent USA będzie też w Katedrze Wojska Polskiego, gdzie ma się spotkać z przedstawicielami rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

W czasie wizyty Georga W. Busha (w 2007 roku) na wypadek konieczności jego ewakuacji przygotowane były dwa śmigłowce. Służby nie chcą ujawnić, czy podobnie będzie podczas zbliżającej się wizyty Obamy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/obama;znajdzie;czas;dla;rodzin;smolenskich,253,0,837629.html) Obama znajdzie czas dla rodzin smoleńskich Ma się z nimi spotkać przy okazji wizyty w warszawskiej Katedrze Polowej WP.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t139875.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/podroz;obamy;g8;krolowa;i;warszawa,6,0,834310.html) Podróż Obamy: G8, królowa i Warszawa Prezydent USA przylecial samolotem _ Air Force One _ z Waszyngtonu do Irlandii - podał Biały Dom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t125423.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wiemy;co;obama;bedzie;robil;w;polsce,97,0,833633.html) Wiemy co Obama będzie robił w Polsce Prezydent USA spotka się m.in. z rodzinami ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
kraj
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)