Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zawieszenie Schengen. Unia sceptyczna

0
Podziel się:

Żądanie Francji, by w razie presji migracyjnej kraje UE mogły zamknąć swe granice na okres do 30 dni, spotkało się dziś z chłodnym przyjęciem partnerów w UE.

Zawieszenie Schengen. Unia sceptyczna
(STANISLAW KOWALCZUK/</br>East News)

Żądanie Francji, by w razie presji migracyjnej kraje UE mogły zamknąć swe granice na okres do 30 dni, spotkało się dziś z chłodnym przyjęciem partnerów w UE, poza Niemcami. Zebrani w Luksemburgu ministrowie wskazywali na kontekst polityczny propozycji.

_ - Bawienie się sprawami swobodnego przepływu osób ze względu na bieżącą politykę jest bardzo niebezpieczne. Należy chronić tę szczególną wartość, jaką jest swobodny przepływ obywateli europejskich między krajami i jako ministrowie spraw wewnętrznych w naszych krajach ponosimy za to odpowiedzialność _ - powiedział szef MSW Jacek Cichocki, który brał udział w spotkaniu przedstawicieli resortów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości.

_ - Jeżeli mamy użyć jakiejś ciężkiej artylerii, jaką jest wprowadzenie kontroli, to w sytuacjach szczególnych, wyjątkowych, gdzie naprawdę są poważane zagrożenia i musi się to opierać o określone, bardzo zrozumiałe kryteria _ - dodał Cichocki, zaznaczając, że w apelach Paryża widzi _ wewnątrzkrajowy kontekst _ polityczny, który _ wyczuwało _ także wielu innych ministrów. _ Bardzo bliskie mi stanowisko w duchu odpowiedzialności przedstawiła Szwecja, wsparta później przez Czechy _ - powiedział polski minister.

Szefowie MSW Francji i Niemiec ponowili dziś swoją propozycję, by kraje UE mogły same decydować o przywracaniu trwających do 30 dni kontroli na swoich granicach, także w przypadku presji migracyjnej. 17 kwietnia wysłali w tej sprawie list do duńskiej prezydencji. Choć czasowe przywracanie kontroli na wewnętrznych granicach Schengen jest możliwe już teraz, to tylko w wyjątkowych sytuacjach, takich jak zagrożenie porządku publicznego np. w czasie dużych imprez sportowych. Co więcej, KE proponuje, by kraje UE mogły samodzielnie zdecydować o kontrolach tylko na okres do pięciu dni; na ich przedłużenie potrzebna byłaby zgoda Brukseli.

_ - Każdy kraj członkowski ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich obywateli i powinien móc podejmować adekwatne środki, ale trzeba chronić takie decyzje przed bieżącym kontekstem politycznym _ - podkreślił Cichocki. Dodał, że przywracanie kontroli na granicach musi być związane z _ konkretnymi, zrozumiałymi społecznie zagrożeniami _. _ Wydaje mi się, że ten tryb, który istnieje teraz, i z którego miałem okazję skorzystać (na mistrzostwa Euro 2012), wystarcza _ - ocenił. Zarazem przyznał jednak, że rozumie postulat Niemiec, by kompetencje w podejmowaniu decyzji o czasowym przywracaniu kontroli pozostały _ bardziej po stronie państw członkowskich _.

Czytaj więcej o sprawach Francji
Francja nie chce imigrantów. "Nie ma pracy" Prezydent Nicolas Sarkozy przypomniał też o konieczności przywrócenia kontroli granicznych.
Wybory we Francji źle odbiją się na Polsce Programy obu kandydatów są także zagrażające dla Unii Europejskiej. Dojdzie do jej dekonstrukcji?
Niemiec ostro zaatakował Sarkozy'ego Guido Westerwelle oświadczył, że prezydent Francji popełnił błąd, wzywając do wzmocnienia ochrony europejskich granic wewnętrznych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)