Notowania

reforma ofe
31.10.2013 08:59

Zmiany w OFE konstytucyjne? Trwają konsultacje

Wiceminister finansów poinformowała, że dziś odbędzie się konferencja uzgodnieniowa po zakończeniu konsultacji wewnętrznych projektu zmian w OFE

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)

Rząd przedstawi opinie w sprawie zgodności planowanych zmian w OFE z konstytucją, po zakończeniu miesięcznych konsultacji społecznych projektu ustawy - poinformowała wiceminister finansów Izabela Leszczyna.

_ Przedstawimy takie opinie na koniec konsultacji społecznych, z pewnością będą ważne podczas prac w Sejmie _ - napisała na Twitterze Leszczyna. Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych tuż po ogłoszeniu przez rząd planowanych zmian zwróciła uwagę, że zaproponowane przekazanie obligacji z OFE do ZUS oraz ich umorzenie budzi poważne wątpliwości prawne i narusza konstytucję.

W ocenie Izby jest to przewłaszczenie środków będących własnością OFE na rzecz instytucji publicznej bez odszkodowania. Zdaniem IGTE proponowane zmiany naruszają art. 21 i 64 konstytucji, które mówią o ochronie własności.

Wiceminister finansów poinformowała również, że dziś odbędzie się konferencja uzgodnieniowa po zakończeniu konsultacji wewnętrznych projektu zmian w OFE, w przyszłym tygodniu projekt powinien trafić na Komitet Stały Rady Ministrów, a następnie na posiedzenie rządu i do Sejmu. Wcześniej przedstawiciele rządu informowali, że projekt ustawy o zmianach w systemie emerytalnym powinien w połowie listopada zostać przyjęty przez rząd.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: reforma ofe, emerytury, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz