Komentując apel przedstawiciela Światowego Kongresu Żydowskiego o bojkot gospodarczy Polski za brak ustawy reprywatyzacyjnej, szef MSZ Radosław Sikorski wskazał, że polskie sądy nie rozróżniają występujących o odszkodowania ze względu na wyznanie i narodowość.
_ - My nie rozróżniamy w naszym procesie restytucyjnym; sądy nawet nie wiedzą, jakie kto ma wyznanie i narodowość, i o ile wiem setki spraw skończyły się już oddaniem mienia i rekompensatami. Niezmiennie zachęcamy do korzystania ze ścieżek prawnych, które są otwarte niezależnie od narodowości czy wyznania _ - powiedział Sikorski dziennikarzom w Brukseli, dokąd pojechał na spotkanie z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
Sikorski zastrzegł, że MSZ prowadzi relacje Polski z państwami (a nie Światowym Kongresem Żydowskim), ale jest _ pełnomocnik rządu ds. relacji z diasporą żydowską _. Wyraził przekonanie, że _ minister Władysław Bartoszewski kompetentnie zabierze głos w tej sprawie _. Podkreślił też, że należy _ sprawdzić status tego, co się pokazało w mediach _.
Radca generalny Światowego Kongresu Żydowskiego (WJC) Menachem Z. Rosensaft w artykule zamieszczonym na stronie internetowej WJC, a przedtem, 28 marca, w nowojorskim _ Jewish Week _ wezwał społeczność żydowską do pozbawienia Polski _ dolarów z turystyki i innych _ do czasu uchwalenia w naszym kraju ustawy, dotyczącej roszczeń ofiar i ich spadkobierców.
Rosensaft przypomniał też o wyrażeniu _ rozczarowania _ podejściem Polski do roszczeń żydowskich przez specjalnego doradcę sekretarz stanu USA ds. problemów holokaustu Stuarta Eizenstata.
Eizenstat powiedział 16 marca, że _ rząd amerykański jest głęboko rozczarowany tym, że rząd Polski zawiesił plany przekazania do parlamentu projektu ustawy przewidującej rekompensaty dla osób, których prywatne majątki zostały skonfiskowane _ w czasie wojny i po niej. Wezwał też - w imieniu rządu USA - rząd polski do restytucji prywatnego mienia żydowskiego, choćby w formie rekompensat rozłożonych w czasie.
Zdaniem Rosensafta, nie ma racji minister Sikorski, który oświadczył w _ Kropce nad i _ w TVN24, że _ jeśli chodzi o mienie różnych obywateli państw obcych, to Polska jeszcze w latach 60. podpisała tzw. umowy indemnizacyjne, w tym z USA, i wypłaciła wielomilionowe odszkodowania rządom tych krajów, w tym Stanom Zjednoczonym _.
Rosensaft twierdzi, że umowa z 1960 r. nigdy nie miała obejmować roszczeń tych, którzy przybyli do USA długo po tym, gdy ich własność została najpierw zajęta przez nazistów, a potem znacjonalizowana przez reżim komunistyczny; jego zdaniem umowa miała zapewnić kompensację osobom indywidualnym, które były obywatelami amerykańskimi w czasie, gdy ich własność została skonfiskowana.
Rosensaft przytoczył też wypowiedź Sikorskiego, który wskazywał, że USA mogły pomóc polskim Żydom w czasie wojny, a obecną interwencję władz USA w sprawie restytucji prywatnego mienia żydowskiego uznał za _ cokolwiek spóźnioną _.
Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało 10 marca, że projekt ustawy reprywatyzacyjnej jest przygotowany, ale ze względu na globalny kryzys finansowy oraz duże obciążenia finansowe wynikające z tej ustawy, _ w obecnej sytuacji ekonomicznej projekt ustawy nie może być przeprowadzony _. Według resortu ustawa powodowałaby _ skokowy wzrost długu publicznego o 18 mld zł _. Sprawa dotyczy dawnych właścicieli, którzy utracili swoje nieruchomości w efekcie nacjonalizacji z lat 1944-1962. Prace nad projektem trwały od 2008 r.
Pytany o tę kwestię premier Donald Tusk zapewniał następnego dnia, że w sprzyjającym okresie rząd przekaże projekt ustawy do Sejmu. _ I biorę odpowiedzialność za decyzję o zatrzymaniu na razie procesu, a więc nie kierujemy do parlamentu tej ustawy, bo w dzisiejszej sytuacji na świecie, w Europie, w Polsce proponowanie dodatkowego wydatku idącego w dziesiątki miliardów złotych byłoby uczciwe wobec roszczących i bardzo nieuczciwe wobec wszystkich pozostałych polskich obywateli _ - powiedział szef rządu.
Czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t135381.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sikorski;usa;mogly;pomoc;zydom;w;43;roku,25,0,795417.html) | Sikorski: USA mogły pomóc Żydom w 43. roku Minister Spraw Zagranicznych odcina się Amerykanom za pretensje w sprawie reprywatyzacji. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t135310.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;rozczarowane;polska;chodzi;o;zydow,123,0,795259.html) | USA rozczarowane Polską. Chodzi o Żydów Radosław Sikorski broni polityki rządu. Uważa, że oddaliśmy już dużo. |