Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Egipt otworzył przejście do Strefy Gazy

0
Podziel się:

Przejście graniczne Rafah było przez tydzień zamknięte w następstwie ataku terrorystycznego na położoną w pobliżu granicy placówkę wojskową, gdzie zabito sześciu egipskich żołnierzy.

Egipt otworzył przejście do Strefy Gazy
(AP/Fotolink/East News)

Według świadków, na których powołuje się Reuters, dwa autobusy przewiozły przez Rafah do Egiptu stu pasażerów. Setki innych osób nadal czekają przed przejściem na możliwość przekroczenia granicy.

Przedstawiciele władz Autonomii Palestyńskiej poinformowali, że Kair zgodził się otworzyć przejście Rafah na cztery godziny w środę i czwartek na żądanie palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, który upomniał się o potrzeby osób odbywających w Egipcie leczenie lub tam studiujących.

Autonomia Palestyńska utraciła kontrolę nad Strefą Gazy w 2007 roku, gdy władzę przejęło tam radykalne palestyńskie ugrupowanie Hamas, powiązane z Bractwem Muzułmańskim. Stosunki Hamasu z wojskowymi władzami Egiptu są napięte, szczególnie od czasu obalenia w lipcu przez armię egipskiego islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego.

Za rządów Mursiego, uważanego przez Hamas za jego sojusznika, Egipt zezwalał na przechodzenie przez Rafah maksymalnie 1200 osób dziennie. Obecnie limit ten wynosi 300 osób dziennie.

Najnowsze zamknięcie przejścia nastąpiło po tym, gdy terroryści wjechali dwoma załadowanym materiałem wybuchowym samochodami w budynek wartowniczy koło strefy granicznej, zabijając sześciu żołnierzy.

Wywrotowa działalność zbrojna na półwyspie Synaj stanowi następstwo obalenia długoletniego autokratycznego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka przez społeczną rewoltę w lutym 2011 roku. Ataki nasiliły się tam wyraźnie po odsunięciu Mursiego od władzy.

Władze Egiptu oskarżały Hamas o wspieranie tej rebelii, czemu palestyńska organizacja zaprzecza. Kair twierdzi, że wprowadzane na przejściu Rafah restrykcje służą ochronie bezpieczeństwa publicznego na Synaju.

Czytaj więcej w Money.pl
Hamas: To straszliwa masakra policyjna Obalenie rządu egipskiego prezydenta islamisty Mohammeda Mursiego oznacza dla Gazy utratę dotychczasowego sojusznika, jakim był Kair, arabska stolica, która odgrywała w stosunkach izraelsko-palestyńskich przez ostatnie 30 lat kluczową rolę.
Zamach na Synaju. Celem siedziba wywiadu Do ataku doszło w mieście Rafah, przy granicy Egiptu ze Strefą Gazy. Zamachowiec samobójca wjechał samochodem wyładowanym materiałami wybuchowymi w jednokondygnacyjny budynek wywiadu.
Krwawe walki na Synaju. Już 31 zabitych! W operacji przy granicy ze Strefą Gazy użyto czołgów i śmigłowców uderzeniowych.
turystyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)