Notowania

irlandia
07.05.2010 13:07

Irlandia stopniowo otwiera lotniska

Znajdująca się na południe od Islandii chmura pyłu wulkanicznego nadal zagraża transportowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sześć lotnisk w zachodniej części kraju jest stopniowo otwieranych od piątkowego ranka. Wśród nich znajduje się Shannon - bardzo ważny port tranzytowy na trasie do USA - poinformował *Irlandzki Zarząd Transportu Lotniczego (IAA). *

W czwartek wieczorem IAA zdecydował o odwołaniu lotów na tych lotniskach z powodu zagrożenia, długą na 1600 km, chmurą pyłu wulkanicznego.

_ - Podczas gdy północny wiatr utrzymuje zdecydowaną większość chmury pyłu wulkanicznego nad Atlantykiem, jej zwiększające się rozmiary nadal stanowią ryzyko. Zwłaszcza, jeśli wiatr zmieni kierunek _ - głosi oświadczenie IAA, na które powołuje się agencja Reutera.
Chmura pyłu zakłócała harmonogram przylotów i odlotów od wtorku, jednak w czwartek zaczęła odchodzić znad Europy. Loty z Wielkiej Brytanii i Europy do Irlandii nie zostały zakazane, a ograniczenia w Wielkiej Brytanii, na terenie której tylko szkockie lotniska zostały zamknięte, zniesiono w czwartek.

W kwietniu pyły z wulkanu pod islandzkim lodowcem Eyjafjallajoekull sparaliżowały ruch lotniczy na terenie całej Europy. Odwołano około 100 tys. lotów, a miliony pasażerów utknęło na lotniskach. Jak oceniła Komisja Europejska, kosztowało to europejskie linie lotnicze od 1,5 do 2,5 mld euro.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Wulkan nie daje za wygraną; znowu wstrzymywane są loty ]( http://wakacje.money.pl/wiadomosci/artykul/wulkan;nie;daje;za;wygrana;;znowu;wstrzymywane;sa;loty,145,0,616849.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: irlandia, turystyka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz