Notowania

zamieszki w egipcie
03.02.2011 18:55

MSZ radzi turystom powrót z Egiptu

Resort wydał komunikat, w którym odradza obecność w pobliżu demonstracji i w centrum Kairu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

MSZ stanowczo radzi turystom przebywającym w Egipcie, by skorzystali z możliwości wcześniejszego powrotu do Polski. Zdecydowanie odradza też podróże do Egiptu i apeluje do dziennikarzy i turystów znajdujących się w tym kraju, by unikali demonstracji i przebywania w centrum Kairu.

_ W najbliższych dniach do kurortów turystycznych w Egipcie, gdzie nadal przebywa kilka tysięcy Polaków, przylecą po nich samoloty biur turystycznych - organizatorów pobytów. Turystom, którzy dostają od biur oferty wcześniejszego powrotu do Polski, MSZ stanowczo radzi skorzystać z tej możliwości _ - głosi komunikat MSZ.

_ Odrzucenie propozycji biura o powrocie do kraju oznacza wzięcie na siebie pełnej odpowiedzialności za konsekwencje tej decyzji _ - podkreślono w komunikacie resortu spraw zagranicznych.

MSZ informuje, że _ w kurortach nad Morzem Czerwonym nadal nie ma bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa turystów _, jednak _ pojawiają się w hotelach kłopoty z zaopatrzeniem, a wydarzenia ostatnich dwóch dni na placu Tahrir w Kairze pokazują, jak niespokojna i nieprzewidywalna jest sytuacja w Egipcie _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t130717.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/egipskie;banki;beda;otwarte;w;niedziele,132,0,765572.html) Egipskie banki będą otwarte w niedzielę
Polakom przebywającym w kurortach w Egipcie MSZ przypomina o swych dotychczasowych apelach, by pozostawali w ośrodkach wypoczynkowych, a tym którzy przebywają w miastach resort wciąż zaleca _ zachowanie ostrożności, a zwłaszcza unikanie demonstracji i tłumnych zgromadzeń _.

Szczególnie niebezpieczna - podkreśla MSZ - jest sytuacja na placu Tahrir w centrum Kairu i w jego okolicach, gdzie mnożą się przypadki agresji wobec dziennikarzy zagranicznych. Dlatego MSZ _ z całą stanowczością apeluje do dziennikarzy i wszystkich obywateli polskich by unikali przebywania w centrum Kairu do czasu uspokojenia sytuacji _.

Resort spraw zagranicznych podkreśla, że nie ma prawnej możliwości egzekwowania swoich rekomendacji wobec obywateli, np. zakazania im podróży do Egiptu.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t130791.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/znowu;dzien;gniewu;tym;razem;w;jemenie,193,0,765121.html) Znowu "dzień gniewu". Tym razem w Jemenie Przypominamy jednak, że ci obywatele, którzy postępują wbrew naszym ostrzeżeniom, robią to na własne ryzyko i narażają się na niebezpieczeństwo. W obecnej sytuacji zdecydowanie odradzamy podejmowanie decyzji o wylotach do Egiptu _ - głosi komunikat MSZ.

Resort podziękował _ dużej większości branży turystycznej za dobrą współpracę _. _ Nielicznym biurom, które nie wstrzymały - mimo wydawanych od niedzieli ostrzeżeń MSZ - wysyłania turystów do Egiptu, po raz kolejny przypominamy, że uważamy to za działanie nieodpowiedzialne _ - podkreślono w komunikacie MSZ.

W czwartek przeciwnicy i zwolennicy prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka po raz kolejny starli się w centrum Kairu. Opozycja odrzuca rozmowy z rządem, domagając się, by najpierw ustąpił prezydent. W nocy ze środy na czwartek w zamieszkach w Kairze 6 osób zginęło, a 836 zostało rannych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/t130720.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dziennikarze;tvp;w;rekach;egipskich;zolnierzy,43,0,765227.html) Dziennikarze TVP w rękach egipskich żołnierzy Aresztowano korespondenta i jego współpracowników. Wcześniej zatrzymano operatorów innej ekipy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t80037.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sikorski;nie;robcie;tego;to;niebezpieczne,195,0,765123.html) Sikorski: Nie róbcie tego, to niebezpieczne Szef MSZ apeluje o niewyjeżdżanie do Egiptu. Dziś decyzja o ewentualnej ewakuacji Polaków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t130825.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/egipcjanie;walcza;w;kairze;zolnierze;probuja;ich;rodzielic,236,0,765164.html) Egipcjanie walczą w Kairze, żołnierze próbują ich rodzielić Mimo kordonu wciąż dochodzi do starć, słychać strzały. Opozycja odrzuciła rządową ofertę przystąpienia do rozmów.
Tagi: zamieszki w egipcie, egipt, turystyka, wiadomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz