Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe atrakcje dla turystów w kopalni soli w Wieliczce

0
Podziel się:

W ubiegłym roku obiekt odwiedziło blisko milion osób. W tym sezonie ma być jeszcze lepiej.

Nowe atrakcje dla turystów w kopalni soli w Wieliczce
(Jarosław Pocztarski/CC/Flickr)

Blisko milion turystów odwiedziło w ubiegłym roku kopalnię soli w Wieliczce, koło Krakowa. Podczas tegorocznej inauguracji nowego sezonu turystycznego zapowiedziano atrakcje, mające na celu przyciągnięcie jeszcze większej liczby turystów.

_ - Turysta weryfikuje atrakcyjność naszego obiektu. Choć rok ubiegły przyniósł 11-proc. spadek liczby gości, to luty i marzec bieżącego wskazują na wzrost liczby zwiedzających _ - mówił prezes spółki Kopalnia Soli _ Wieliczka _ Trasa Turystyczna Marian Leśny.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy. Zorganizowany ruch turystyczny w kopalni odbywa się od końca XVIII wieku. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Jedną z najnowszych propozycji kopalni jest poznawanie _ Tajemnic wielickiej kopalni _. Trasę zwiedzania wytyczono na I, II i III poziomie kopalni. Poprowadzono ją przez wyrobiska należące do szczególnie cennych pod względem historycznym oraz geologicznym. Kolejne chodniki i komory ukazują, w jaki sposób na przestrzeni wieków eksploatowano sól.

Na trasie znajduje się m.in. rejon najstarszego szybu, w którym w połowie XIII wieku rozpoczęto eksploatację złoża soli kamiennej. Turyści mają również okazję zapoznać się z różnorodnymi sposobami zabezpieczania kopalni, zwiedzanie kopalni poza trasą jest również spotkaniem z tradycyjną górniczą religijnością.

Od stycznia goście kopalni mogą wędrować szlakiem pielgrzymkowym, dzięki któremu mogą poznać górniczą wiarę i tradycję, w kopalni bowiem kult świętych patronów łączy się trwale z szacunkiem do ciężkiej pracy. Na trasie pielgrzymkowej znajdują się cztery podziemne kaplice, liczne miejsca kultu i świadectwa pracy.

2 kwietnia do szlaku pielgrzymkowego dołączy jeszcze jedna propozycja - Droga Krzyżowa. Ocios (ścianę) kaplicy św. Kingi zdobi płaskorzeźba Chrystusa upadającego pod krzyżem, nieopodal widnieją solne krucyfiksy, których nie brak w innych miejscach kopalni. Do tej pory w wielickiej kopalni nie było jednak wszystkich stacji męki pańskiej umożliwiających odprawianie podziemnej Drogi Krzyżowej.

Stacje wyrzeźbione w drewnie w pracowni wielickich górników rzeźbiarzy umieszczone zostaną w pobliżu największej podziemnej kaplicy i pomnika Jana Pawła II - na pochylni Barącza. W Wielki Piątek poświęcenia Drogi Krzyżowej dokona kardynał Stanisław Dziwisz.

Inne swoje oblicze ukaże kopalnia 24 kwietnia. W ramach tzw. dni otwartych po raz pierwszy będzie można zwiedzić nieznane dotąd turystom miejsca. Do zobaczenia będzie m.in. nowoczesna warzelnia, w której z solanki produkuje się ok. 16 tys. ton soli rocznie, pracownia, w której powstają najsłynniejsze solne rzeźby, czy nowo otwarte gabinety lekarskie na powierzchni. Pod ziemią goście będą mogli zobaczyć m.in. komory imprezowe.

turystyka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)