Notowania

mumia
22.11.2010 08:48

Odkryli mumie psów z XV wieku. W doskonałym stanie

Odkrycia dokonano w prekolumbijskim kompleksie Pachacamac.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Szeke/CC/Flickr)

Peruwiańscy archeolodzy odkryli w jednej z piramid zmumifikowane szczątki 6 psów, złożonych w ofierze w okresie panowania Inków w XV wieku - podaje agencja AFP.

Odkrycia dokonano w wielkim prekolumbijskim kompleksie archeologicznym Pachacamac, położonym około 25 km na południe od Limy - stolicy Peru.

Szczątki psów badacze znaleźli w jednej z piramid z suszonej cegły, znajdujących się na terenie kompleksu.

Jak poinformował archeolog Jezus Holquin z muzeum w Pachacamac, szczątki zwierząt - zawinięte w tkaniny - przetrwały w doskonałym stanie dzięki rodzajowi podłoża oraz suchemu klimatowi wybrzeży Peru, zachowując owłosienie i kompletne, silne uzębienie.

Zdaniem ekspertów, odnalezione szczątki należą do hodowlanych zwierząt wykorzystywanych do polowań. Według archeolog Izabeli Cornejo, psy zostały złożone w ofierze, w związku z nieustalonym jeszcze ludzkim pochówkiem, w okresie panowania Inków.

Pachacamac zostało założone w ok. I wieku n.e. przez przedstawicieli kultury Lima. W okresie VI-IX w. znajdowało się kolejno pod wpływem kultur Mochica i Huari, a po ich upadku stało się niezależnym centrum religijnym i ośrodkiem małego państwa Ichma, które istniało aż do ok. 1400 r., kiedy Pachacamac zostało przejęte przez Inków.

W szczytowym okresie rozwoju Pachacamac było najważniejszym ośrodkiem ceremonialnym w środkowej części wybrzeża Peru, do którego przybywały tysiące pielgrzymów składających bogate ofiary ze złota, srebra, ceramiki i tkanin Pacha Kamaqowi czyli bogu - stwórcy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t77884.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/program;rozszyfruje;starozytne;papirusy,252,0,529404.html) Program rozszyfruje starożytne papirusy Naukowcy z Izraela wykorzystają w badaniach dokumentów techniki kryminalistyczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t21469.jpg ) ] (http://wakacje.money.pl/wiadomosci/artykul/turysci;zniszcza;groby;faraonow;za;150;lat;bo;oddychaja,214,0,522198.html) Turyści zniszczą groby faraonów za 150 lat. Bo oddychają Zagrożeniem dla cennych obiektów są wilgoć i grzyby.
Tagi: mumia, turystyka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz