Notowania

remont okęcia
04.09.2010 14:33

Remont na Okęciu, lądują tylko małe maszyny

Większe samoloty startują i lądują w innych miastach: w Łodzi, Krakowie, Katowicach i Gdańsku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Cisza, spokój i brak kolejek do odprawy - ten dosyć nietypowy widok panuje na warszawskim lotnisku Chopina. Największy w Polsce port przyjmuje tylko mniejsze samoloty. Większe lecą do innych miast. Powodem tych zmian jest rozpoczęty remont krzyżówki dróg startowych.

Remont warszawskiego lotniska rozpoczął się w piątkową noc, prowadzony będzie podczas tego weekendu oraz przez kolejne dwie soboty. Lotnisko Chopina w tym czasie przyjmuje mniejsze maszyny pasażerskie - z około 50 osobami na pokładzie - oraz samoloty transportowe. Pozostałe większe maszyny startują i lądują w innych miastach: m.in. w Łodzi, Krakowie, Katowicach i Gdańsku.

_ - Wszyscy pasażerowie odprawiani są w nowym terminalu, zaledwie 2-3 osoby oczekują w kolejce do odprawy. Jest cisza, spokój _ - mówi dyrektor biura public relations Przedsiębiorstwa PPL Radosław Żuk.

Prace remontowe na Okęciu w ten weekend zakończą się w nocy z niedzieli na poniedziałek. Lotnisko w ciągu trzech godzin będzie musiało przystosować drogi startowe do normalnego funkcjonowania, jak przed remontem.
Ze stolicy można polecieć, tak jak dotychczas do: Brukseli, Frankfurtu, Krakowa, Monachium, Pragi, Wiednia, Wrocławia, Zurychu. Porty Lotnicze radzą pasażerom, którzy nie chcą przegapić swojego lotu, aby kontaktowali się bezpośrednio z infoliniami przewoźników. Także na stronie internetowej stołecznego lotniska są aktualne dane o remoncie i rozkładach lotów.

_ - Nie słyszałem, aby jakiś pasażer zagubił się i trafił tutaj, a nie na swoje docelowe lotnisko. Nasze punkty informacyjne cały czas są dostępne dla podróżnych na terenie portu i służą wszelką informacją _ - wyjaśnił Żuk. Jak powiedział, z terminalu autobusowego na lotnisku odjeżdżają autokary z pasażerami biur podróży, które dowożą ich do lotniska docelowego.

_ _Dziś władze lotniska w Warszawie spodziewają się około 3 tysięcy pasażerów. Zazwyczaj tego dnia jest ich 22 tysiące. Z szacunków wynika, że zostanie wykonanych około 10 proc. startów i lądowań.

Podróżni udający się na lotnisko Chopina powinni również zarezerwować więcej czasu na dojazd, z powodu remontu skrzyżowania ulic 17 Stycznia oraz Żwirki i Wigury. Prace trwają na odcinku od ulicy Astronautów do zabudowań terminalu od piątku od godz. 23.00 do poniedziałku do godz. 4.00. Dojazd do lotniska możliwy będzie ulicami: Marynarską, Rzymowskiego, Puławską i Poleczki.

*Kolejki i namioty w Łodzi *

Podróżni skierowani na inne lotniska narzekają na utrudnienia. Na łódzkim lotnisku imienia Reymonta podczas odpraw w godzinach szczytu tworzą się spore kolejki. Na odprawę - w specjalnych namiotach albo na dworze - czekać trzeba nawet dwie godziny.

Obsada lotniska została zwiększona, na parkingi zaadaptowane zostały nawet trawniki, a dyrekcja lotniska - jak zapewnia rzecznik prasowy łódzkiego lotniska Katarzyna Dobrowolska - zorganizowała dodatkowy transport do centrum miasta. Specjalny autobus co piętnaście minut przewozi pasażerów między dworcem kolejowym a portem lotniczym.

POSŁUCHAJ KATARZYNY DOBROWOLSKIEJ:

Rzeczniczka łódzkiego lotniska zapewnia, że wieczorni pasażerowie nie będą musieli stać w kolejkach na dworcach kolejowych.

_ - W pociągach nocnych będzie można kupić bilet u konduktora bez dodatkowej prowizji, jeśli pasażer udokumentuje, że wylądował dziś na lotnisku w Łodzi - _mówi Dobrowolska. _ - Może okazać bilet, albo przewieszkę na bagaż. _

Większość samolotów z Katowic już odleciała_ _

Wzmożony w sobotę ruch samolotów w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach nie spowodował utrudnień i większych uciążliwości dla pasażerów - zapewniają władze lotniska.

W obecny weekend oraz dwie kolejne soboty podkatowickie lotnisko obsłuży w sumie 47 samolotów. Najwięcej dodatkowych lotów jest w obecny weekend - w sobotę 14, w niedzielę 18. W kolejne weekendy dodatkowe maszyny będą już tylko w soboty.
Jak mówi rzecznik podkatowickiego portu, Cezary Orzech, do wczesnego popołudnia odleciała już większość zaplanowanych na sobotę samolotów, których rejsy przeniesiono z Okęcia. Pięć ostatnich lotów zaplanowano na późne popołudnie i wieczór.

Służby lotniskowe nie zaobserwowały, aby znacząco wydłużył się czas oczekiwania na odprawę czy na bagaż. Większość samolotów, które dodatkowo korzystają z lotniska w Pyrzowicach, to czartery. Przyloty i odloty są rozłożone w ciągu całej doby.

Czytaj w Money.pl

Tagi: remont okęcia, okęcie, samoloty, remont, utrudnienia, turystyka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz