Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Ryanair podnosi ceny

0
Podziel się

Bilety pójdą w górę nawet o 10 procent. To pierwsza podwyżka od czterech lat.

Ryanair podnosi ceny
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEitEeol


*Ryanair zdecydował się na podwyżkę cen biletów. Loty z Dublina mogą podrożeć nawet o dziesięć procent. Konkurencyjny Easyjet odnotował wzrost obrotów oraz liczby pasażerów. *

Wygląda na to, że największe w europie tanie linie lotnicze Ryanair wyczerpały swoje możliwości obniżania cen za przeloty.

_ - W ciągu najbliższych 12 miesięcy średnie ceny biletów na przeloty śródeuropejskie pozostaną mniej więcej na tym samym poziomie - zapowiedział wczoraj szef Ryanaira Michael O'Leary oznajmiając jednocześnie - Loty z Dublin mogą podrożeć o dziesięć procent. _

bEitEeon

Swoją decyzję O'Leary usprawiedliwia podniesieniem opłat lotniskowych w Dublinie. Dla Ryanaira będzie to pierwsza od 2007 r. podwyżka cen za bilety.

Średnia cena biletu za przelot Ryanairem to 32 euro i, według danych irlandzkiego przewoźnika, jest znacznie niższa od ceny za przelot konkurencyjnymi liniami Easyjet, w których trzeba zapłacić średnio 66 euro. Obecnie żadne linie lotnicze nie przewożą na trasach śródeuropejskich tylu podróżnych, co Ryanair.

Kolejny wzrost liczby pasażerów był spowodowany przede wszystkim spadkiem cen za przeloty. Strategia ta nie przekładała się jednak na wzrost obrotów Ryanaira.

Teraz firma chcą się skoncentrować na zwiększaniu zysków oraz ich wypłacie udziałowcom, zapowiadał O'Leary już pod koniec ubiegłego roku.

bEitEeot

Ryanair czuje oddech konkurencji na karku

Konkurencyjnemu Easyjet udało się ostatnio zwiększyć zarówno obrót jak i liczbę pasażerów. W ubiegłym kwartale liczby pasażerów wzrosła o 9 procent do jedenastu milionów.

Obrót wzrósł o ponad dziesięć procent do 607,5 mln funtów (około 700 mln euro), poinformował wczoraj przewoźnik. _ Jesteśmy ponadto na drodze długofalowego podnoszenia naszych zysków _, powiedział szef Easyjet Andy Harrison. I to mimo wysokich kosztów, które powstały z powodu ostrej zimy i odwołanych wskutek tego lotów.

bEitEeou

Wobec tych wyników kurs akcji Easyjet odnotował 4,6 procentowy wzrost. Mimo poprawy sytuacji Harrison jest sceptyczny co do przyszłości branży: _ Warunki ekonomiczne pozostają trudne. _

_ Tanie linie lotnicze radzą sobie z kryzysem Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych IATA zakłada, że linie lotnicze odnotują na całym świecie straty w wysokości 5,6 mld dolarów. Z powodu kryzysu straty całej branży wyniosły w ubiegłym roku 11 mld dolarów. Easyjet i Ryanair poradziły sobie z kryzysem stosunkowo dobrze. Powód: Wielu klientów biznesowych wybrało tanich przewoźników. _

bEitEeoO
business news
wiadomości
KOMENTARZE
(0)