Notowania

włochy
28.07.2012 08:10

Wakacje we Włoszech. Zbliżają się ogromne upały

W weekend temperatura na Sardynii i na Sycylii oraz na południu Półwyspu Apenińskiego ma znów przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ed Yourdon/CC/Flickr)

Ulisses - tak nazywa się kolejny front upałów z Sahary, który nadciągnął nad Włochy. W weekend temperatura na Sardynii i na Sycylii oraz na południu Półwyspu Apenińskiego ma znów przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Front gorącego powietrza, określany jako antycyklon, przyniósł upały na znacznej części terytorium Włoch. W kilkunastu miastach od najdalszego południa aż po Rzym wprowadzono kolejny tzw. alarm upałowy.

Przewodnicząca władz regionu Umbria Catiuscia Marini ogłosiła stan kryzysowy w związku z falą gorąca. W podpisanym rozporządzeniu nakazała wszystkim służbom czuwanie nad zdrowiem ludności, zapewnienie potrzebnej pomocy i opieki oraz ewentualne przeniesienie najbardziej narażonych osób, w tym chorych i starszych do miejsc klimatyzowanych.

Nieco chłodniej, ma być we Florencji i Bolonii, gdzie zapowiadane są temperatury 35-36 stopni. Na północy spodziewane są burze z gradobiciem, a w Trieście silny wiatr, bora.

Wyjątkowo dotkliwy upał, głównie z powodu wysokiej wilgotności powietrza, ma panować również na Równinie Padańskiej, a więc w dorzeczu Padu. Tam termometry pokażą w sobotę ponad 40 stopni.

Według meteorologów Ulisses pozostanie we Włoszech do końca przyszłego tygodnia.

Pierwsze wyjątkowo upalne tygodnie lata minęły w tym roku pod znakiem frontów gorącego powietrza znad Sahary, którym nadano nazwy związane ze starożytnością i mitologią. Pierwszy był w czerwcu Scypion Afrykański, a po nim - Charon i Minos. Był także nieco łagodniejszy front Wirgiliusz, a także ostatnio Kirke, nazwany imieniem czarownicy z greckiej mitologii, która przyniosła nad Włochy kilka dni opadów i burz oraz obniżenia temperatury.

Twórca popularnego włoskiego portalu meteorologicznego ilmeteo.it Antonio Sano, który nadaje antycyklonom starożytne, mitologiczne nazwy wyjaśnił w wywiadzie dla weekendowego magazynu dziennika _ La Repubblica _: _ pokazaliśmy, że prostymi, ale bardzo wymownymi nazwami, jak Scypion Afrykański, Charon, Minos można zainteresować prognozami pogody miliony ludzi _.

Ujawnił, że kolejna, sierpniowa fala upałów zostanie nazwana Neron albo Pluton.

Czytaj więcej w Money.pl
Pogoda nie rozpieszcza? Zobacz, jak poradzić sobie w ulewę Na zalanej deszczem drodze wydłuża się droga hamowania i łatwiej o poślizg. Jak sobie poradzić?
Idzie fala upałów. Padnie rekord? Weekend będzie wyjątkowo upalny. Wytchnienie ma przyjść dopiero z końcem drugiego tygodnia lipca.
Nadciąga fala upałów. Jutro nawet 39 stopni Służby miejskie rozdały przechodniom 12 tysięcy litrów wody mineralnej. Z powodu rozgrzanych torów opóźnione są międzynarodowe i krajowe składy pociągów.
Tagi: włochy, pogoda, wakacje, upał, turystyka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz