Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ACTA: Protesty w Austrii, Czechach, Estonii i Niemczech

0
Podziel się:

Przeciwnicy kontrowersyjnej umowy wyszli na ulice kilkudziesięciu miast europejskich.

ACTA: Protesty w Austrii, Czechach, Estonii i Niemczech
(PAP/EPA)

Tysiące ludzi wyszły na ulice niemieckich miast, żeby zaprotestować przeciwko ACTA. Jak informuje agencja dpa, tylko w Monachium mimo mrozu w demonstracji przeciwko tej umowie międzynarodowej uczestniczyło ok. 16 tys. osób. * *Do ogólnoeuropejskich * *protestów przyłączyli się także Czesi i Estończycy, którzy demonstrowali na ulicach swoich stolic.

Aktualizacja 19:20

Na zdjęciu demonstracja przeciw ACTA w Berlinie

W Berlinie i Kolonii demonstracje pod hasłem _ ACTA ad acta! _ zgromadziły po około 2 tys. ludzi. W sumie protesty przeciwko ACTA zorganizowano w 60 niemieckich miastach.

Organizatorzy, do których należy m.in. niemiecka Partia Piratów, podkreślają, że przyjęcie ACTA oznaczałoby ograniczenie wolności w internecie. Hasła na plakatach nawoływały do obrony tej wolności, a także do reformy prawa do własności intelektualnej. Podkreśla się też, że umowa ACTA powstała w sposób niedemokratyczny.

Zobacz także: ZOBACZ AMATORSKIE NAGRANIE Z BERLINA:

Po wielotygodniowych protestach internautów Niemcy odłożyły podpisanie ACTA. Opracowana z inicjatywy USA i Japonii umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi (Anti-Counterfeiting Trade Agreement - ACTA) została 26 stycznia podpisana przez Unię Europejską, jak również przez 22 z jej 27 państw członkowskich, w tym przez Polskę.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/230/m204006.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/acta;przeciwnicy;protestowaliw;kilku;miastach,184,0,1024184.html) *Nie dopuścili ich pod siedzibę PO. Spalili kukłę * ACTA dotyczy wszystkich i może mieć katastrofalny wpływ na rynek zamienników, leków, żywności i odzieży - ostrzegają protestujący. Niemcy nie uczyniły jeszcze tego _ z powodów formalnych _ i postanowiły się z tym na razie wstrzymać. Wątpliwości wobec ACTA zgłosiła m.in. minister sprawiedliwości Sabine Leutheusser-Schnarrenberger (FDP).

Natomiast w Czechach koło dwóch tysięcy ludzi przyłączyło się w Pradze do ogólnoeuropejskich protestów przeciw ACTA, podpisanej także przez władze czeskie.

Demonstrację w stolicy Czech zorganizowała Czeska Partia Piracka (CzPS), która domaga się od rządu całkowitego wycofania się z umowy. Centroprawicowy gabinet Petra Neczasa w poniedziałek wstrzymał proces ratyfikacji ACTA, zapowiadając dokładną analizę treści dokumentu.

Protestujący zebrali się na rynku Starego Miasta, skąd przeszli pochodem pod siedzibę rządu. Tam wygłosili kilka przemówień, m.in. wzywających do ustanowienia prawa gwarantującego swobodę internetu oraz otwartości przy negocjowaniu umów międzynarodowych. Mieli też transparenty mówiące, że umowa _ ACTA to cyberfaszyzm _, która _ szkodzi wam i ludziom w waszej okolicy _.

Twarze niektórych uczestników praskiego protestu okrywały maski Guya Fawkesa rozpropagowane przez amerykański film _ V jak Vendetta _, symbolizujące międzynarodową grupę hakerów internetowych Anonymous. Nad nimi powiewały pirackie czarne flagi.

Poza Pragą mniejsze protesty odbyły się w Brnie, Ostrawie, Pilznie, Ołomuńcu, Pardubicach, Uściu nad Łabą, Czeskich Budziejowicach, Igławie, Libercu, Zlinie i innych miastach Czech, Moraw i czeskiego Śląska.

W poniedziałek czeski rząd wstrzymał proces ratyfikacji ACTA, którą Czechy podpisały wraz z Polską i 20 innymi państwami Unii Europejskiej 26 stycznia. Premier Petr Neczas powiedział, że czeski rząd będzie się starał uzyskać opinie niezależnych ekspertów i dowiedzieć się, jakie mogą być rzeczywiste skutki ratyfikacji umowy.

W Wiedniu na placu św. Szczepana (Stephansplatz) zebrało się kilka tysięcy osób. Policja mówi o 3 tysiącach, organizatorzy o 4,5 tys. Do demonstracji wezwali hakerzy z grupy Anonymous, Zieloni i Partia Piratów. Demonstranci przeszli przed gmach parlamentu. Podkreślano, że umowie ACTA można jeszcze zapobiec.

Węgierska Partia Piracka zorganizowała protest w centrum Budapesztu. W wiecu wzięło udział kilka tysięcy osób. Podczas zaimprowizowanych przemówień podkreślano, że umowa, opracowana z inicjatywy USA i Japonii, dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi, powstała w sposób niedemokratyczny. Członkowie Partii Pirackiej ostrzegli, że umowa może prowadzić do blokowania treści przekazywanych za pomocą internetu.

200 osób ze Słowackiej Partii Pirackiej protestowało również w centrum Bratysławy na Placu Słowackiego Powstania Narodowego (SNP) gdzie w 1989 roku odbywały się antykomunistyczne demonstracje. Wiece przeciw podpisaniu umowy ACTA miały miejsce również w Novych Zamkach i Novym Miescie nad Vahom. Peter Blaszczak - aktywista Słowackiej Partii Pirackiej wezwał rząd premier Ivety Radiczovej do zablokowania porozumienia ACTA.

Słowacja jest jednym z pięciu krajów Unii, które zwlekają z podpisaniem umowy. Zanim rząd podejmie decyzję i skieruje wniosek w sprawie ratyfikacji do parlamentu, na Słowacji odbędą się przedterminowe wybory (10.03) i decyzja w sprawie ACTA zostanie podjęta przez deputowanych nowej kadencji.

Ponad tysiąc osób zebrało się też na Placu Wolności w Tallinie, żeby wziąć udział w międzynarodowym dniu akcji przeciwko ACTA, czyli kontrowersyjnej umowie międzynarodowej o ochronie własności intelektualnej. Podobna demonstracja odbyła się też w Tartu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/107/m79467.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/acta;pjn;wzywa;europoslow;by;nie;glosowali;za;umowa,192,0,1024192.html) *Apeluje: "Nie podnoście rąk za tą umową!" * Na Facebooku i Twitterze organizuje akcję nacisku w sprawie ACTA. Zobacz wobec kogo. Obie demonstracje przebiegły spokojnie. W Tallinie uczestnicy nieśli transparenty przeciwko ACTA, niektóre niecenzuralne, a niektóre nawiązujące kpiąco do niedawnych tłumaczeń ministra obrony Marta Laara. Minister powiedział, że krytyczne wobec ACTA opinie usunięto spod jego artykułu zamieszczonego na Facebooku, ponieważ _ zabrakło miejsca _. _ Powstrzymajcie ACTA zanim zabraknie wam miejsca _ - głosił napis na transparentach.

Dostało się i premierowi Andrusowi Ansipowi, który powiedział kilka dni temu w parlamencie, że autorzy krytycznego wobec ACTA artykułu zamieszczonego w tabloidzie _ Ohtuleht _ musieli jeść _ pewne nasiona _ i że kąpiel w jacuzzi mogłaby ulżyć losowi takich ludzi. _ Jestem autorem, nie kąpię się w jacuzzi, jestem przeciwko ACTA _ - napisano na jednym z transparentów.

O ACTA czytaj w Money.pl
Pierwsze kary i zarzuty dla przeciwników ACTA W czwartkowej manifestacji w stolicy Wielkopolski wzięło udział kilka tysięcy osób. Według policji zgromadzenie liczyło 2,5 tys. uczestników.
ACTA: prawa autorskie to początek. Zobacz kolejne konsekwencje Tusk stracił poparcie przez bzdurę - uważa Bartosz Chochołowski.
Sami chcieliśmy ACTA. Głupio było nie podpisać Jacek Saryusz-Wolski mówi, co z tą umową zrobi Parlament Europejski.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)