Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
albania
03.10.2013 13:18

Albania: Doradcą w sprawach akcesji do UE będzie Tony Blair

- Będzie wspierał rząd albański swym wyjątkowym doświadczeniem i polityczną łagodnością - powiedział premier Edi Rama.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair będzie doradzał rządowi Albanii w staraniach o wprowadzenie tego kraju do Unii Europejskiej - powiadomił premier rządu w Tiranie Edi Rama.

Blair będzie wspierał rząd albański _ swym wyjątkowym doświadczeniem i polityczną łagodnością _ - powiedział Rama.Na briefingu w Tiranie Blair przyznał, że przed rządem albańskim _ stoi wielkie wyzwanie _. Były premier Wielkiej Brytanii od 2007 roku jest wysłannikiem tzw. kwartetu bliskowschodniego (Rosja, USA, UE i ONZ).

O tym, że albańscy socjaliści chcą skorzystać z rad Blaira, doniósł brytyjski _ Guardian _ w czerwcu, przed wyborami parlamentarnymi w Albanii. _ Jeśli wygramy, z przyjemnością będziemy współpracować z Blairem i postaramy się jak najlepiej skorzystać z jego rad po to, by przekształcić nasz rząd i politykę w Albanii _ - mówił wówczas Rama, były burmistrz Tirany.

Sojusz ugrupowań lewicowych, w którym główną rolę odgrywa Albańska Partia Socjalistyczna pod wodzą Ramy, zdobył w wyborach w czerwcu ok. 58 proc. głosów.

Albania jest głęboko podzielona na zwolenników socjalistów i Albańskiej Partii Demokratycznej, a akty przemocy na tle politycznym są na porządku dziennym. Zachód wciąż nie jest przekonany o trwałości przemian demokratycznych w tym kraju, w którym dodatkowo plagą jest korupcja.

Rozwój sytuacji jest bacznie obserwowany przez Zachód z powodu obaw o stan demokracji w Albanii, która jest członkiem NATO i ubiega się o członkostwo w UE.

Rząd Albanii od stycznia 2003 roku prowadzi negocjacje z UE w sprawie podpisania układu stowarzyszeniowego. Już dwukrotnie Bruksela odmówiła Tiranie przyznania statusu kandydata, gdyż wiele krajów uznało jej postępy za niewystarczające, zwłaszcza w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną.

Czytaj więcej w Money.pl
Albania bliżej Unii Europejskiej? Jest deklaracja Parlament Albanii zatwierdził gabinet nowego socjalistycznego premiera kraju Ediego Ramy, który ogłosił, że priorytetem jego rządu będzie zbliżenie Tirany do UE oraz uzdrowienie albańskiej gospodarki.
Kluczowe wybory dla ich przyszłości w UE Od ostatnich wyborów parlamentarnych w czerwcu 2009 r. kraj pogrążony jest w kryzysie politycznym, ponieważ opozycyjna Albańska Partia Socjalistyczna (PSSh) do tej pory nie chce uznać wyników tamtego głosowania.
Tagi: albania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz