Notowania

sankcje wobec rosji
29.07.2014 21:09

Amerykańskie sankcje jeszcze dzisiaj?

- USA wraz z Unią Europejską nałożą na Rosję nowe restrykcje, by ukarać ją za wspieranie separatystów na wschodzie Ukrainy - oświadczył John Kerry.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

USA wraz z Unią Europejską nałożą na Rosję nowe restrykcje, by ukarać ją za wspieranie separatystów na wschodzie Ukrainy - oświadczył sekretarz stanu USA John Kerry (na zdjęciu). Rzecznik Białego Domu dodał, że ich ogłoszenia można spodziewać się _ począwszy od dziś _.

_ - Mówiliśmy już wcześniej, że nowe sankcje mogą zostać nałożone na Rosję. Jest możliwe, że zostaną ogłoszone już dziś _ - powiedział rzecznik Obamy Josh Earnest, wyrażając zadowolenie z decyzji ambasadorów UE, którzy wcześniej tego dnia uzgodnili w Brukseli serię ekonomicznych sankcji przeciwko Rosji.

USA kilkakrotnie zapowiadały w ostatnich dniach, że jak tylko kraje Unii Europejskiej porozumieją się ws. zaostrzenia sankcji, Stany Zjednoczone też wprowadzą nowe sankcje, koordynując to z UE. Podkreślano, że dotychczas wprowadzone przez USA sankcje idą znacznie dalej niż unijne restrykcje.

Earnest przyznał, że na ogłoszeniu sankcji problem się nie kończy, bo głównym celem USA jest zmiana kursu obranego przez Moskwę. _ - Musimy ocenić, czy te gospodarcze koszty, które są nakładane na Rosję, przyniosą oczekiwany skutek _ - powiedział rzecznik.

Wcześniej także sekretarz stanu USA John Kerry, na wspólnej konferencji prasowej z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawłem Klimkinem, zapewniał w Waszyngtonie, że USA wraz z Europą _ są w trakcie wypracowywania nowych sankcji _ wymierzonych w Rosję. Jednocześnie wyraził nadzieję, że wciąż możliwe jest dyplomatyczne rozwiązanie, które doprowadziłoby do tego, by prezydent Władimir Putin zmienił kurs wobec Ukrainy.

By ukarać Moskwę za zbrojenie rebeliantów, Waszyngton po raz ostatni nałożył na nią sankcje 16 lipca, na dzień przed katastrofą samolotu malezyjskich linii lotniczych. Te ostatnie restrykcje uderzają w kluczowe banki i firmy energetyczne związane z Kremlem, podważając ich zdolność do finansowania swych operacji w dolarach. Po katastrofie prezydent Barack Obama oraz Kerry wyrażali nadzieję, ta _ tragedia _ będzie _ alarmem, który przebudzi Europę _, dotychczas podzieloną i niezbyt skłonną, by iść na konfrontację z Rosją.

USA podejrzewają prorosyjskich rebeliantów na wschodzie Ukrainy o zestrzelenie samolotu pociskiem rakietowym odpalonym z dostarczonej przez Rosję wyrzutni typu Buk.

Jak powiedział Kerry, USA mają dowody, że Rosjanie - wbrew deklaracjom, że chcą deeskalacji konfliktu na Ukrainie - wciąż zbroją separatystów. Wskazał, że rebelianci odmawiają złożenia broni i atakują ukraińskich żołnierzy, nawet w pobliżu miejsca, gdzie 10 dni temu spadły szczątki zestrzelonego pasażerskiego samolotu malezyjskich linii lotniczych. _ - Ewidentnie będą kontynuować (ataki), chyba że poczują naciski ze strony wspierających ich Rosjan _ - powiedział.

_ - My i nasi europejscy partnerzy podejmiemy dodatkowe kroki i nałożymy szerokie sankcje na kluczowe sektory rosyjskiej gospodarki, jeśli będziemy musieli to zrobić. Mamy nadzieję, że nie będzie to konieczne. Ale jeśli Rosja będzie kontynuować dotychczasowy kurs, to nie pozostawi międzynarodowej wspólnocie wyboru _ - powiedział Kerry.

Pytany, czy oznacza to, że USA dają Putinowi kolejną szansę, by uniknąć sankcji, Kerry wyjaśnił, że chodzi o szerszą perspektywę. _ - Europa pracuje nad sankcjami, my z nią współpracujemy i oczekujemy nowych sankcji - zapewnił. - Ale oczywiście prezydent Putin ma wybór, może wykorzystać swój wpływ na separatystów, by rozwiązać konflikt w kolejnych dniach i tygodniach _.

Jak wyjaśnił, niezależnie od tego, _ co stanie się z sankcjami, dziś czy jutro, pozostają problemy takie, jak dostarczanie (przez Rosję) broni separatystom, ostrzeliwanie z Rosji terytorium Ukrainy czy przerwy w dostawach gazu (na Ukrainę) _. Aby te problemy rozwiązać - dodał - konieczna jest zmiana postawy Rosji.

Kerry poinformował też, że USA wyasygnują 7 milionów dolarów na natychmiastową pomoc dla Ukrainy; suma ta ma być przeznaczona przede wszystkim na odbudowę terenów na wschodzie kraju, dopiero co odbitych przez ukraińskie wojsko z rąk separatystów. Jak dodał, administracja USA wystąpi do Kongresu o zgodę na dodatkowe środki na wsparcie ukraińskiego biznesu i gospodarki.

Czytaj więcej w Money.pl
John Kerry: Moskwa wspiera separatystów. Są dowody - _ Stany Zjednoczone nie mają nawet skrawka dowodu na to, że Rosja chce zakończyć rozlew krwi _ - oświadczył Kerry.
Odpowiedź Rosji? Zakaże eksportu naszej... _ - W czasie kontroli produktów pochodzących z Polski odkryto wciornastka zachodniego _- poinformowała służba nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego.
Unia uderza w rosyjską gospodarkę. Kto za to zapłaci? Co z polskim przemysłem? Restrykcje obejmują embargo na broń, ograniczenia przepływu kapitału, technologii i sprzętu podwójnego zastosowania. Eksperci oceniają, że to duży cios dla Moskwy, który może zaszkodzić relacjom polsko-rosyjskim.
Tagi: sankcje wobec rosji, sankcje dla rosji, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz