Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz łupkowy w polsce
19.08.2011 18:29

Analitycy: Wydobycie gazu łupkowego w Polsce nie tak szybko

Kraje Europy Centralnej są tak zauroczone ideą gazu łupkowego, ponieważ Rosja trzyma wszystkie dostawy gazu ziemnego dla regionu - oceniają analitycy z ośrodka badawczego Stratfor.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GAZ-SYSTEM S.A.)

*Powtórka w Polsce amerykańskiego sukcesu z gazem łupkowym i co za tym idzie rozwiązanie trudności energetycznych pozostaje na razie w sferze marzeń, które mogą się nawet ziścić, ale w żadnym razie nie teraz - uważają analitycy z ośrodka badawczego Stratfor. *

_ Łatwo dostrzec, dlaczego kraje Europy Centralnej są tak zauroczone ideą gazu łupkowego. Rosjanie trzymają w śmiertelnym uścisku wszystkie dostawy gazu ziemnego dla regionu i tylko jego nieliczne państwa mają zasoby mineralne - energetyczne i inne _ - napisał w komentarzu wiceszef działu analiz w amerykańskim Stratfor Peter Zeihan.

_ Polska jest w podwójnym uścisku z powodu tego, że z końcem br. uruchomiony zostanie gazociąg Nord Stream. Straci nie tylko przychód z tranzytu, ale także możliwość używania dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do Niemiec, jako karty przetargowej w stosunkach z którymś z tych państw _ - dodał.

Po to jednak, by gaz łupkowy miał _ rewolucyjny wpływ _, jak go nazywa Zeihan, musi równocześnie zaistnieć pięć czynników. Pierwszym jest wysoka koncentracja gazu, jeśli jego eksploatacja ma być komercyjnie opłacalna.

_ Wprawdzie technika poziomego wiercenia i tzw. szczelinowania hydraulicznego obniżyła punkt, od którego eksploatacja staje się opłacalna, ale Polacy są dopiero na początku tego procesu _ - zaznacza. Więcej będzie o tym wiadomo z końcem 2011 r.

Technologie stosowane przy wydobyciu gazu z łupków są stosunkowo nowe i kosztowne, każdy odwiert wymaga dużych nakładów kapitałowych. Nie ma też wielu specjalistów. Stąd drugi warunek _ łupkowej rewolucji _ - pieniądze.

Trzecim jest duża podaż świeżej wody (do odwiertu pod wysokim ciśnieniem wpompowuje się tzw. płuczkę - mieszaninę wody z dodatkami chemicznymi i piaskiem w celu wytworzenia, utrzymania lub powiększenia szczelin w skałach). Stratfor twierdzi, że ten warunek jest spełniony.

Polska nie ma własnych, małych firm, które gwarantują efektywne wydobycie na terenie, na którym mają licencję (duże firmy mają tendencję do działania na dużym terenie i wydobywania tylko tych złóż, których eksploatacja jest tania). W odróżnieniu od USA w Polsce nie ma tradycji małych spółek energetycznych, a PGNiG jest państwowym monopolistą.

Ostatni warunek dotyczy infrastruktury gromadzenia i dystrybucji gazu, której w Polsce brak. Gaz pokrywa tylko około 2 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. _ Dlatego nawet, jeśli Polacy mieliby odkryć duże zasoby gazu na Pomorzu, to i tak nakładem dziesiątków miliardów euro będą musieli wybudować infrastrukturę gromadzenia gazu, gazociągi do przesyłania, urządzenia do generowania energii i zakłady chemiczne, które by na tym skorzystały. Są to działania mierzone w latach, być może nawet w dekadach, a nie w miesiącach _ - podsumował analityk.

Inne informacje o gazie łupkowym czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/orlen;planuje;pierwsze;odwierty;gazu;lupkowego,44,0,886828.html) Polska szansa na bogactwo. Orlen zaczyna Orlen jeszcze w tym roku zamierza wykonać tu dwa odwierty na Lubelszczyźnie. Trzeci zaplanowany jest na pierwszą połowę 2012 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t86631.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;w;polsce;bedzie;debata;w;pe,116,0,872564.html) Kto nie chce gazu łupkowego w Polsce? Debata w Parlamencie Europejskim może przynieść ciekawe obserwacje dotyczące państw, dla których gaz łupkowy może nie być _ na rękę _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t100553.jpeg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;wydobycie;nie;bedzie;tanie,96,0,860768.html) Gaz łupkowy. Wydobycie nie będzie tanie? Uzyskiwanie gazu ziemnego z łupków osadowych może nie być tak proste i tanie jak twierdzą firmy zajmujące się jego wydobyciem.
Tagi: gaz łupkowy w polsce, gaz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz